Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovácko: nové písmo školy odmítly

Uherské Hradiště – Radana Novotná z Uherského Hradiště se učí se svým synem, který navštěvuje první třídu, denně dvě až tři hodiny. Nejvíce práce dá jejímu synovi učení psaní písmen. Přesto hrdá maminka věnuje podobným úkonům mimořádnou pozornost a ráda se na takovém učení podílí. Tvrdí, že si nedovede představit, že by svého syna učila jinému stylu písma, než sama umí.

4.4.2012
SDÍLEJ:

Písmo Comenia Script školy na Hradišťsku prozatím nezavedly. Například v Kunovicích o něm ale uvažují. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Před tím, než syn nastoupil do školy jsem v televizi zahlédla reportáž o tom, že děti budou psát novým typem písma, takzvaným Comenia Script, které se nejvíce podobá tiskacím písmenům. Z podobných zpráv jsem byla zděšená, protože se mi to písmo vůbec nelíbilo a nebyla jsem schopna zaručit, že budu při jeho domácí výuce schopná syna v psaní správně rozvíjet,“ připomíná Novotná. Ta si oddechla, když zjistila, že pro nový styl písma se školy mohou rozhodnout na základě vlastního uvážení. Přesto byla ráda, že škola, kterou syn navštěvuje, dala přednost klasickému psaní. Z 35 škol na Uherskohradišťsku, se do projektu s písmem Comenia Script nezapojila nakonec ani jedna.

Například ředitel Základní školy Sportovní v Uherském Hradišti Milan Melichárek tvrdí, že nové písmo zavrhli prakticky při prvních zmínkách o jeho existenci. „Nedostal jsem pro jeho aplikaci žádnou komplexní nabídku. My jsme spokojení se zavedeným typem, klasického, psacího písma a nechceme na tom nic měnit ani v budoucnu,“ míní Melichárek.

Naopak vyzkoušet by v budoucnu chtěli nové písmo v kunovické škole U Pálenice. „V současné době zjišťujeme zkušenosti škol, které toto písmo zavedly. Po prostudování těchto výsledků se rozhodneme, zda ho do výuky zařadíme či nikoliv. Chceme jít ale s dobou a proto se novým věcem nebráníme. Pokud bychom písmo začali na naší škole vyučovat, tak to ale zcela jistě nebude v příštím školním roce,“ podotkl ředitel Základní školy U Pálenice v Kunovicích Marek Tvrdoň.

Nový druh písma si naopak chválí zástupci školy Lukov na Zlínsku. „Vyučujeme oba druhy písma, jak Comenia Script, tak klasické psací. Nové písmo je úhledné a děti jej rychleji čtou. Nevýhodou je to, že s ním píší pomaleji než s psacím. Chceme ho ale vyučovat, souběžně s psacím, i nadále. Možná to bude složitější než při psaní jedním typem písma, my ale nechceme dětem vše zlehčovat, věřím, že se s tím dokáží vyrovnat,“ podotkla ředitelka Základní školy Lukov Jolana Vlková.

Písmo Comenia Script má nejblíže k tiskacím písmenům. Jeho příznivci tvrdí, že je jednoduché a moderní. Jeho výhodou má být například i to, že dítě nemusí pracně nacvičovat sklon tak, jak je tomu u psacích písmen, a že se jednotlivá písmena nespojují. Na druhé straně, někteří odborníci tvrdí, že jeho psaní je pomalé, což může přinášet zásadní komplikace například při psaní diktátů.

Mluvčí ministerstva školství Jana Holíková upřesnila, že hlavním cílem pilotního ověřování písma Comenia Script je ověřit a vyzkoušet v praxi rozvoj počátečního psaní s využitím této novinky. „Chceme tak sledovat možnosti didaktické aplikace, výkony žáků a jejich motivaci pro psaní, vhodnost využití písma Comenia Script pro různé cílové skupiny jako jsou dysgrafické děti, leváci, a podobně,“ upřesnila Holíková. Na hodnocení výhod a nevýhod písma je prý ještě brzy. „To bude jasné až po vyhodnocení výstupní zprávy,“ dodala Jana Holíková.

Hodnocení výsledků zavedení nového typu písma se uskuteční letos v červnu. Teprve pak se má na ministerstvu školství rozhodnout, zda ho bude naplno aplikovat do škol, nebo ne. I v případě jeho schválení bude ale na jednotlivých školách, zda jej do výuky zařadí nebo ne.

Písmo Comenia Script se v současné době testuje na třiceti školách v České republice. (kO)

Co je Comenia Script

Jedná se o písmo, které je možné vyučovat na prvním stupni základních škol. Zařazení písma do osnov je pro školy volitelnou alternativou. Nejvíce se podobá tiskacím písmenům.

Výhody písma: jednoduchost, úhlednost, lepší čitelnost, jednotlivá písmena není nutné spojovat, odpadá potřeba nacvičovat sklon podobně jako je tomu u klasického psacího stylu, umožňuje rychlejší čtení

Nevýhody: pomalost při psaní (například diktáty není možné, kvůli pomalosti zápisu, tímto typem písma prakticky psát)

Autor: Oleg Kapinus

4.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Základní škola Hradčovice – 1. B třída paní učitelky Kateřiny Mazůrkové.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

FOTOGALERIE / Areálem Madis relaxačního centra ve staroměstské Kosmově ulici se v sobotu odpoledne mísily vůně zabijačkových dobrot. Při 12. ročníku Ovarové serenády si měli návštěvníci na čem pošmáknout.

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Při oslavě 760 let Hradiště ocenili Alberta Gottwalda a Františka Ilíka

FOTOGALERIE / Předání Cen města Uherské Hradiště za rok 2016, slavnostní přivítání zástupců partnerských měst i hudební doprovod cimbálové muziky Harafica, takový byl v neděli 15. října program slavnostního večera k 760. výročí založení města Uherské Hradiště ve Slováckém divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení