Už od osmi hodin ráno se příchozí mohou těšit na společnou snídani na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, o kterou se postará místní kavárna Café Colejní a Moja vinotéka. Od rána bude možné vyzvednout si ve stánku vedle pódia startovné zakoupené v předprodeji. Pro ty, kteří se rozhodují na poslední chvíli, bude možné zakoupit startovné i na místě.

Nová stezka Ryzlinku rýnského - Královská

„Mezi novinky patří letos nově vzniklá stezka Ryzlinku rýnského – Královská, o jejíž bezvadné sjízdnosti jsme se přesvědčili už na jaře. Na trase je pěkná zastávka například ve Vlčnovských búdách, kde budou tentokrát na návštěvníky čekat hned tři vinaři,“ zve na cyklistickou sobotu mezi vinohrady předseda správní rady Regionu Slovácko Stanislav Blaha.

Stezka Ryzlinku rýnského – Královská vede přes Sady, Vlčnov, Dolní Němčí, Hluk, Ostrožskou Lhotu, Uherský Ostroh, Ostrožskou Novou Ves, Kunovice a přes Kunovský les se účastníci vrátí zpět do Uherského Hradiště. Tato stezka je se svou délkou 62 km a převýšením 352 metrů vhodná pro fyzicky zdatnější.

Vinařské stezky a cyklostezky
Vinařské stezky a cyklostezky

Trasy Muškátu moravského a Rulandského bílého

Hned za ní je s délkou 40 km a převýšením 233 metry stezka Muškátu moravského. Ta účastníky zavede na opačnou stranu, a to přes Kostelany nad Moravou, Nedakonice, Polešovice, Tučapy, Boršice, Buchlovice, Břestek, Tupesy, Zlechov a Staré Město.

O něco kratší a mírnější je pak stezka Rulandského bílého, která míří kolem Baťova kanálu přes Babice do Kudlovic, kde se nachází vinařská ulička přezdívaná Kudlovský žleb. Odtud se pokračuje na Sušice, Jalubí, Modrou, Velehrad, Břestek, Tupesy, Zlechov a přes Staré Město zpět do Uherského Hradiště. Délka této trasy je 38 km s převýšením 288 metrů.

Oblíbeným cílem vinařské turistiky je Hodonín a jeho okolí. Celou oblast lze pohodlně projet i na kole.
Hodonínsko umí potěšit milovníky vína i cyklistiky. Poznejte jeho krásy

Poslední z cyklotras je pak stezka „Po stopách cisterciáků“ – Velehradská, která míří na poutní Velehrad přes Staré Město a Modrou. Z Velehradu pak přes Břestek, Tupesy, Zlechov a Staré Město zpět. Tato trasa je nejméně náročná, na 31 km je třeba počítat s převýšením 223 metrů.

Pro pěší je tu Sadská

Pro ne-cyklisty je pak ideální variantou pěší stezka Sadská. Ta je provede městskými částmi Uherského Hradiště v délce 10 km. Na všech těchto trasách bude připraveno bezmála 30 vinařských zastávek, na mnohých z nich pak občerstvení a doprovodné programy.

Vinobraní 2022. Rodinné vinařství Vaďurovi Polešovice. Viniční trať Míšky
Začátek vinobraní na Slovácku provází déšť. Žádná sláva, hodnotí vinaři

Po návratu z vinohradů bude pokračovat odpolední program. Masarykovo náměstí rozezní koncert kapely Lončáci z Modré, bude se zpívat i tancovat. Připravena bude i tombola, slosovatelná z lístků startovného. Těšit se můžeme rovněž na vinný trh, při kterém se budou prezentovat lokální vinaři.