Mezi prvními bylo letos na Slovácku obsazeno hnízdo na sloupu u základní školy ve Starém Městě. Poprvé tam byl čáp bílý spatřen v pátek 1. března, což je podle záznamů o 29 dnů dříve než loni. Do hnízda na kovovém sloupu v Nivnici přiletěli čápi 15. března.

Hnízdo u ZŠ ve Starém Městě online sledujte zde:

www.ipcamlive.com/5ca7589bb4c42

Čápi se vracejí na Slovácko do hnízd, o která se jim většinou starají obce. Speciální konstrukcí zpevněné hnízdo je například na starém komíně původního mlýna v Drslavicích. To letos přivítalo své nájemníky 17. března.

Obří kraslice zdobí centrum Komně na Uherskobrodsku; březen 2024
Obří kraslice opět zdobí centrum Komně. Malování zabralo autorům téměř tři dny

O prvním jarním dnu, 20. března, přiletěl sameček čápa bílého a tři dny po něm samička do zabezpečeného hnízda na sloupu elektrického vedení v Šumicích. Oproti minulým letům to bylo o dva týdny dřív.

„Před několika týdny jsme spolu s ornitology hnízdo upravovali, protože tam bylo naskládáno tolik materiálu až se spodní prstenec začal oddělovat od toho horního a hrozilo zřícení celého hnízda. To množství materiálu jsme prostě museli zredukovat, aby jej konstrukce udržela a aby bylo hnízdo bezpečné pro čápy samotné,“ konstatoval starosta Šumic Josef Podešť.

Na Modré vítali jaro koupáním otužilců a pálením Morany; neděle 24. března 2024
Na Modré přivítali jaro koupáním otužilců, pálením Morany i koštem vína

V neděli 24. března přiletěl čáp na dvojhnízdo do Dolního Němčí, které před lety vybudovala obec. Informoval o tom pozorovatel Petr Mahdal. Čáp se tu podle něj objevil s dvoutýdenním předstihem. „Vloni to bylo 8. a předloni 7. dubna,“ upřesnil Petr Mahdal.

V pondělí 25. března byla spatřena dvojice čápů na lidmi zabezpečeném hnízdě v Kostelanech nad Moravou. „Přiletěli o několik dnů dřív než obvkle,“ informoval starosta Kostelan nad Moravou Pavel Duda.

Studenti. Ilustrační foto.
Šest středních škol a gymnázií v Uherském Hradišti a Brodě. Jaký je o ně zájem?

Brzkému příletu čápů podle ornitogů nahrává teplé počasí, které jim umožňuje nakrmit mláďata i v době, kdy by jindy ještě nebyl dostatek potravy.

Čápi bílí rádi hnízdí na přehledném místě, z něhož mají dobrý rozhled do okolí. Jako vhodné se jim jeví v krajině sloupy elektrického vedení nebo třeba stožáry. Čápi ale velmi snadno dráty přehlédnou, zejména za mlhy. „Pro čápata, která se učí létat, jsou elektrické dráty smrtelným nebezpečím,“ potvrdil zlínský ornitolog Oldřich Kužílek.

Kdy letos přiletěli čápi na Slovácko:

 • 1. března, čáp na sloupu u ZŠ Staré Město
 • 13. března, čáp na sloupu ve sběrném dvoře v Podolí
 • 15. března, 2 čápi na kovovém sloupu v Nivnici
 • 17. března, 2 čápi na starém komíně mlýna v Drslavicích
 • 20. března, čáp na sloupu v Šumicích
 • 24. března, 2 čápi na starém komíně v Uherském Brodě
 • 24. března, čáp na komíně v Prakšicích
 • 24. března, čáp na sloupu v Dolním Němčí
 • 24. března, 2 čápi na sloupu v Záhorovicích
 • 25. března, 2 čápi na sloupu v Kostelanech nad Moravou
 • 26. března, čáp na komíně v Kunovicích

ČÁP BÍLÝ

Čáp bílý v hnízdě v Jarcové na Valašskomeziříčsku; středa 19. června 2019Čáp bílý v Jarcové na Valašskomeziříčsku; 19. června 2019Zdroj: Deník / Josef Benešdélka jeho těla dosahuje 90 až 105 cm a rozpětí křídel má 173 až 205 cm. Váží 2,4 až 3,2 kg. Kromě bílého břicha je tělo celé leskle černé.

Tento plachý, vzácnější obyvatel lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví bývá schováno v lesích v korunách starých stromů nebo na skalách.

Je rozšířen ve většině střední a východní Evropy a v mírnějších oblastech Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.

Čápi se živí převážně rybami a drobnými živočichy, které loví hlavně v menších vodních tocích. Snáší obvykle 3 až 5 vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata.