„V posledních dvou letech rapidně vzrostl zájem o poznávací zájezdy. Lidé požadují stále luxusnější dovolené. Nejvíce se zvýšila poptávka po Egyptě a Tunisku,“ prozradila Anna Pavlicová z cestovní kanceláře Rekotour v Uherském Hradišti. Podle jejích slov lidé chtějí strávit dovolenou pohodlně se vším potřebným při ruce. Téměř nikdo si nevozí vlastní jídlo. Klienti požadují all inclusive nebo polopenzi.

Stále v kurzu jsou i dovolené u středozemního moře, jako je Itálie a Chorvatsko. Tyto země nejvíce lákají rodiny s malými dětmi nebo starší osoby. „Důchodci si velmi oblíbili Itálii. Tamní teplá voda a vyhřátá písečná pláž jim ve zdraví hodně prospívá,“ vysvětlila Michaela Čermáková z cestovní kanceláře Teta.

Oproti minulým letům se celkově zvyšuje zájem o dovolené. Majitelé cestovních kanceláří se shodují, že letos je počet turistů obrovský. „Rodiny s dětmi si většinou dovolenou rezervují už v lednu. Tím mohou získat letenku i pobyt pro své dítě zdarma,“ dodala Pavlicová.

Mladé páry často využívají takzvané zájezdy last minute. Tak při rychlém odjezdu mohou mít luxusní dovolenou mnohdy i za poloviční cenu.
„U nás je last minute využito z pětadevadesáti procent. Je to asi nejžádanější dovolená. Samozřejmě máme i klienty, kteří dovolenou plánují předem. V kurzu je nyní Maďarsko, kde jsou nové termály. O Bulharsko je také obrovský zájem,“ sdělil Stanislav Mikula z cestovní kanceláře Donamo.