„Znám řadu lidí, kteří by chtěli stavit v Hradišti nebo Brodě, ale nemají kde. Proto se známí chtě nechtě budou muset stěhovat do okolních vesnic. Navíc tam pozemky vyjdou levněji. Jsem rád, že mám dům postavený a že tenhle problém nemusím řešit,“ zmínil Petr Dočkal z Uherského Hradiště.

Jeho názor potvrzují pracovníci hradišťského stavebního odboru i brodský místostarosta Pavel Josefík. Ten se spolu s ostatními zastupiteli snaží ve městě Komenského potíže s nedostatkem stavebních ploch řešit. „Momentálně ve městě skutečně žádnou stavební lokalitu nachystanou nemáme. Se soukromým investorem ale připravujeme pozemky pod hvězdárnou, na kterých by mělo v budoucnu stát asi sto třicet domů. To by mělo poptávku uspokojit,“ prozradil Josefík.“ Na rozdíl od Uherského Brodu v Nivnici problémy s úbytkem obyvatel neřeší. Dokládá to zájem lidí o novou stavební lokalitu Kluka II, která na čtyřech hektarech poskytne prostor pro šestatřicet rodinných domů.

„Je to jediná taková oblast, která se v Nivnici v posledních letech vytyčila. O její vznik se zasloužili sami lidé, kteří na úřad chodili se žádostmi o stavění. Proto už máme většinu pozemků zadaných. Zájem projevili lidé z Brodu, Luhačovic nebo i z Kunovic,“ upřesnil nivnický starosta Jiří Bršlica, podle kterého se v lokalitě začne stavit už letos.

Výhodná je podle něj i cena pozemků. Na těch totiž zástupci obce nechtějí vydělat. „Chceme lidem vyhovět a umožnit jim tady stavit. Každý nový obyvatel je pro nás přínosem. Pozemek tak v podstatě dáváme lidem zadarmo a platí jen zasíťování,“ dodal starosta.

Nárůst obyvatel registruje i sušická starostka Vlasta Háblová. Každý rok se podle ní do obce přistěhuje několik lidí. „Zájem o bydlení přichází převážně z Uherského Hradiště, ale například i z Napajedel. Asi před čtyřmi lety u nás vznikla jedna stavební lokalita pro několik domů a do budoucna plánujeme ještě další,“ potvrdila zvýšený zájem o stavění na vesnicích Háblová.

 

Kompletní články najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.