Původně ve sklárně pracovalo okolo 90 zaměstnanců, nyní to bude zhruba 50. Bývalý majitel sklárny Lubor Cerva v poslední chvíli před uzavřením provozu, jež by s největší pravděpodobností znamenal definitivní konec sklářské výroby v Květné po 230 letech, našel obchodní partnery, kteří sklárnu převezmou.

S cílem pokračovat v tradiční ruční výrobě skla té nejvyšší kvality. „Novým majoritním majitelem se stává ryze český rodinný holding AF Group z Hodonína, působící řadu let v různých průmyslových a realitních projektech, který bude zastupovat pan Josef Anovčín a dále pan Dušan Svoboda prostřednictvím společnosti MHS Partners,“ dodal Marek Mikláš, který i po změně vlastníka zůstává v pozici ředitele sklárny.

„Je to jedna z mimořádných příležitostí k uchování tradičního řemesla, které je proslulé po celém světě, zároveň je sklárna silně spjatá s naším regionem a je tu vnímána jako tradiční a dlouholetý zaměstnavatel,“ říká Josef Anončín.

„Jsem rád, že jsem měl možnost přispět k tomu, že tato tradiční značka dostala další šanci na pokračování v tradici, která trvá již 230 let a doufám, že naše možná trochu idealistické představy se nám podaří přetavit do dlouhodobě udržitelného rozvoje sklárny,“ uvedl Dušan Svoboda, druhý ze spolumajitelů.

Ve středu 31. ledna podle Marka Mikláše skláři vynesli osm tavicích pánví z pece, ve čtvrtek proběhne oprava pracovních otvorů a celé pece jako takové a v pátek pak bude vneseno osm nových tavicích pánví, které se následně dotemperují.

VIDEO: Sklárna Květná v roce 2021:

Zdroj: Deník / Jan Karásek

První tavba skla je naplánovaná na tuto neděli a slavnostní znovu spuštění výroby proběhne v pondělí 5. února dopoledne.

„Jsem rád, že výroba bude pokračovat. Už proto, že je to kus historie a sklárna letos oslaví 230 let existence. Pokud by se s výrobou skončilo, už by ji nejspíš nikdo nenastartoval. Zachránilo se to doslova za pět minut dvanáct. Věřím, že to bude fungovat,“ svěřil se Deníku starosta Strání Antonín Popelka.

Sklárna v Květné patří mezi nejdéle fungující sklárny na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. V polovině 19. století ji koupil rakouský podnikatel Emanuel Zahn a rozšířil původní výrobu tabulkového skla o výrobu skla nápojového a dekoračního, které se brzy začalo vyvážet do všech koutů světa.

Sklárna zachovala výrobu i v období první poloviny 20. století a po zestátnění byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny v Květné. Po roce 1989 došlo k několika majetkovým změnám, mezi roky 2011 a 2018 patřila do skupiny Crystalite Bohemia a následně Cerva Bohemia podnikatele Lubora Cervy.