V soutěži tříčlenná družstva mladých kuchtíků chystala vtipné jednohubky nebo zdravou pizzu. Vítězové si rozdělili věcné a zážitkové ceny v hodnotě 110 000 korun.

„Soutěž Zdravá 5 nás neskutečné ohromila. Děti si soutěž opravdu užily. Vařit před porotou pro ně byl zážitek, který se jim běžně nenaskytne. Nesmírně si vážíme toho, že jsme se do finále dostaly, a ještě krásnější překvapení bylo vyhrát naši kategorii. Moc děkujeme celému týmu Zdravé 5 za uskutečnění této úžasné soutěže,“ říká pedagožka Jana Konečná ze ZŠ a MŠ Větrná, jejíž reprezentantky stanuly na stupni nejvyšším v kategorii druhého stupně základních škol.

Nejvíce týmů v historii

Do letošního 12. ročníku finále Zdravé 5 se zapojilo 550 týmů a šlo tak o nejsilnější ročník v historii této soutěže. V rámci prvního kola vařily tříčlenné týmy své originální a zdravé pokrmy pod vedením pedagoga. Odborná porota a veřejnost pak na základě fotografií a příběhu každého týmu vybrala patnáct finalistů. Starší školáci pekli domácí pizzu a odpovídali v soutěžním kvízu o zdravém stravování.

„Chceme touto soutěží děti vést ke zdravému stravování zábavnou a nenásilnou formou. Navíc letos měly za úkol využít všechny suroviny z nákupu, takže je učíme také při vaření neplýtvat,“ vysvětluje manažerka projektu Zdravá 5 Alena Paldusová.

V odborné porotě usedli vedoucí oddělení informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Ondřej Horák, Lucie Doušková Gratiasová z Ministerstva průmyslu a obchodu, učitelka a influencerka Štěpánka Cimlová, kuchař zero waste kantýny Stanislav Vaněček a dále odborníci z obchodů Albert a Nadačního fondu Albert, který soutěž organizuje.

Za 12 let se soutěže zúčastnilo více než 11 tisíc mladých kuchařů ze všech koutů České republiky.