Region má podle něj oproti ostatním lokalitám velkou výhodu. Tou je masa věřících, kteří církev podporují.

Chod farností tak příliš nekomplikují ani skromné výnosy z pronájmů mnohdy miniaturních majetků, které církvi po minulých režimech zůstaly. „Zániky farností se v naší oblasti týkají například Jesenicka a severní Moravy. Uherskohradišťsko je ale po stránce věřících natolik silné, že tam do budoucna není rozhodně žádná farnost v ohrožení,“ konstatoval sekretář arcibiskupa olomoucké arcidiecéze Petr Gatnar.

Oporu v lidech silně vnímá staroměstský farář Miroslav Suchomel. Ten už šestým rokem dohlíží na stavbu gigantického chrámu svatého Ducha, která by dnes bez peněžních darů nebyla ani zdaleka v polovině. K loňskému květnu totiž příspěvky lidí na kostel činily devatenáct z pětadvaceti investovaných milionů korun. „Situace ve Starém Městě je výjimečná. Zájem lidí mě stále překvapuje a považuji jej za malý zázrak. I přesto, že se lidem například zhorší finanční situace, výnosy ze sbírek narůstají. Každoročně se vybere přes dva miliony,“ prozradil páter Suchomel.

Finanční dary farnostem představují pro řadu lidí samozřejmost. Pomoc dobré věci podle Evy Janečkové z Uherského Brodu dokazuje nejen oddanost církvi, ale může být i přínosem. „Nepřispívám do sbírek jenom proto, abych ukázala, že jsem věřící. Pokaždé mě to také velice uvolní a mám příjemný pocit, že jsem udělala něco dobrého,“ zmínila Janečková.

Pomoc věřících kvitují s povděkem prakticky všichni duchovní správci v obcích. Farnosti totiž po bývalých režimech nedisponují takřka žádným větším majetkem, ze kterého by mohly peníze získávat. „Když se zakládalo Uherské Hradiště, ve městě neexistoval majetek jiné právnické osoby než farnosti. Dnes už nevlastníme skoro nic. Máme pouze jeden pozemek ve Starém Městě a dům, který nám odkázal jeden kněz,“ upozornil hradišťský farář Petr Dujka.

Majetek farností se i jinde na Slovácku vyskytuje spíše sporadicky. Výjimkou jsou ale například Polešovice. Tamní farnost totiž disponuje tříhektarovým pozemkem. Ten se před nedávnem rozhodla pronajmout soukromé firmě za účelem vybudování solární elektrárny. „Nájem bude asi na dvacet až třicet let. Jaký bude výnos, ještě přesně nevím, ale peníze nám pomůžou při rekonstrukci kostela. Dnes už za opravy dlužíme dva miliony a další milionové investice nás čekají,“ poznamenal polešovický farář Vít Hlavica.

Přečtěte si také:

Na Popeleční středu věřící zaplavili kostely

Farář: Na další opravy baziliky potřebujeme i podporu kraje

Michal Červinka