BANÍK OSTRAVA – 1.FC SLOVÁCKO

Dnes v 17 hodin

Rozhodčí: Hrubeš – Blažej, Hock

Bilance: 27 zápasů – 12 výher, 6 remíz, 9 porážek, skóre 38:30

„Trenére gratuluji, ale za týden musíte porazit Baník." Těmito slovy prý reagoval na výhru Slovácka nad Spartou majitel hradišťského klubu Zdeněk Zemek. A jeho podřízený jej nechce zklamat.

„Euforie z vedení a realizačního týmu vždycky vyprchá rychleji, pak hned myslíme na to, co bude dál," poznamenal Svatopluk Habanec, který doufá, že nosy nahoru nebudou mít ani jeho svěřenci.

„Až sobotní zápas ale ukáže, jestli u nás došlo k nějakému uspokojení. Věřím, že tomu tak nebude, protože to by bylo špatně. Párkrát jsme se už přesvědčili, že šňůra úspěšných výsledků a bodů nezaručuje, že to bude automaticky pokračovat. Nechceme si to pokazit u fanoušků, které chceme natáhnout i na další domácí zápasy, aby bylo plno nejen na Spartu," nechal se slyšet kouč Slovácka.

Podle něj povede k úspěchu jen další stoprocentní výkon. „Domácí budou chtít odčinit debakl z Olomouce, budou jezdit po zadku, udělají pro to maximum. Když se jim vyrovnáme v bojovnosti a osobních soubojích, tak bychom měli uspět, protože fotbalově máme lepší tým než Baník," konstatoval Svatopluk Habanec.

S tím souhlasí i ostravský trenér Vlastimil Petržela. „Soupeř má stabilizované mužstvo, které hraje ligu dlouho. Mají šikovné a rychlé hráče na stranách, dostávají dost balonů do pokutového území. Vepředu je nebezpečný Došek, a když nehraje, tak je schopen ho zastoupit Kone, který dal gól i Spartě," upozornil kouč Baníku, který však nepochybuje, že jeho tým může odehrát rovnocenný zápas. „Šikovností a nějakou chytrou kombinací se můžeme přes jejich obranu dostat," věří Vlastimil Petržela.

Že to nebude žádná jednoznačná záležitost, je přesvědčený i jeho protějšek. Slovácko sice bylo v posledních zápasech úspěšnější, vždy ale šlo o vyrovnané zápasy. „Baník je nepříjemný soupeř, i na podzim jsme museli otáčet nepříznivý vývoj. Jsme sice favorit, ale bude to těžké. I přes velké změny stále mají kvalitní hráče. Vepředu je nadějný Holzer, vzadu to diriguje celkem zkušený stoper Kaša, pozor si musíme dát na technického Azevedo i Hrubého, který tam přišel ze Slavie," vypočítal kouč modrobílých.

Své mužstvo bude varovat před podceněním vstupu do utkání. Baník totiž v šesti ze sedmi jarních zápasů vstřelil vedoucí gól. „Na začátek si budeme muset dát velký pozor, umí do utkání vletět jako uragán. Trenér Petržela to má postavené na nasazení a celoplošném presinku, hráči nic nevypustí," upozornil Svatopluk Habanec.

Až na vykartované Daníčka s Chylou má k dispozici kompletní kádr, sestava by se ale podle něj oproti té „sparťanské" nijak výrazně lišit neměla.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA 2000 – 2016

Celková bilance: 27 zápasů 9 – 6 – 12, 30:38

Domácí statistika: 14 zápasů 6 – 3 – 5, 17:18

Venkovní statistika: 13 zápasů 3 – 3 – 7, 13:20

Nejčastější výsledky: 2:1 (6×), 1:0 a 2:0 (5×)

Nejvíc branek za Slovácko: 2 – Diviš, Došek, Ivana, Kerbr, Košút a Polách

Nejvíc branek za Baník: 5 – Zd. Pospěch, 3 – Lukeš, Žůrek

Největší návštěva na Slovácku: 7 252 – 3. října 2009 (Slovácko-Baník 0:2, 1. liga)

Největší návštěva v Ostravě: 18 020 – 3. března 2004 (Baník-Slovácko 6:2, 1. liga)

ZAJÍMAVOSTI:

Na podzim 24. září 2011 dokázalo Slovácko vůbec poprvé zvítězit na slezské půdě na Bazalech a to brankou Košúta z 82. minuty. Od té doby se jim to povedlo ještě dvakrát – na jaře roku 2014 vstřelil Kerbr vítěznou branku z přímého kopu v nastaveném čase, 18. dubna 2015 se trefil znovu, když po úvodní brance Valenty pečetil výhru 2:0.

V období od 2. října 2010 do 17. listopadu 2012 Slovácko neinkasovalo s Baníkem celkem 356 minut. Tuto sérii zrušil v 69. minutě domácí hráč Majtán. Naopak negativní nejdelší série Slovácka v neskórování do sítě Baníku dělá 268 minut z období 21. 8. 2006 až 10. 4. 2010.

V posledních devíti ligových duelech se Slovácku dařilo a vždy si připsalo proti Baníku aspoň jeden vstřelený gól. Naopak Baník se ve stejném období střelecky hledal a branky vstřelil jen ve čtyřech zápasech, kdy mu tyto góly vynesly dvě výhry a jednu plichtu. Bilance posledních devíti duelů je pro Slovácko vysoce aktivní: 6 – 1 – 2, poměr branek 13:7.

Baník v období 9. 8. 2003 až 23. 4. 2011 ani jednou se Slováckem neprohrál. Bilance těchto devíti duelů, pro Slovácko černého období, byla 0–3–6 6:14. Naopak posledních deset ligových duelů Slovácku vyšlo, prohrálo s Baníkem jen dvakrát.

10. dubna 2010 vstřelil Martin Kuncl již ve 2. minutě branku, která je třetí nejrychleji vstřelenou brankou v prvoligové historii Slovácka. Přesto nestačila na bodový zisk, protože Slovácko nakonec prohrálo na Bazalech 2:3.

Ve vzájemných duelech byli čtyři hráči Slovácka vyloučeni, byli to Rada, Švejnoha, Košút a Volešák. Jenže Ladislavu Volešákovi se to podařilo hned dvakrát. V obou případech to bylo v rozmezí 76. – 79. minuty. V posledních čtyřech domácích duelech (jaro 2012 až podzim 2014) se odehrály tři vyloučení, dvakrát Volešáka a naposledy Rady.

Návštěva 18 020 diváků v zápase odehraného 3. března 2004 v Ostravě je historicky nejvyšší počet diváků, který kdy shlédl zápas Slovácka v 1. lize.

Ještě jednou duel z března 2004. V tomto zápase padlo osm branek, což se nikdy předtím a ani potom, v zápase Slovácka nestalo. Je zajímavé, že na jaře 2004 odehrál tehdejší Synot další dva duely, kde padlo větší množství branek a to po šesti v Liberci 3:3 a doma se Slavií 4:2, takže celkem úrodné období.

Slovácko vstřelilo Baníku 30 branek, 15 v prvním poločase a 15 ve druhé půli. Nejvíc jich bylo vstřeleno v první třetině druhého poločasu (46–60. minutě) a to celkem osm branek. Naopak Slovácko obdrželo celkem 37 branek od hráčů Baníku, V první půlce zápasu 15 a po přestávce 23. V jednotlivých třetinách poločasů se nejvíc tahal míč ze sítě Slovácka v časovém úseku 76–90. minuta, kdy obdrželo jedenáct branek. Z toho v poslední minutě a v nastaveném čase téměř polovinu (pět gólů).