Ve dvacetihektarovém sadu jabloňových vřeten Zemědělské akciové společnosti Nedakonice začala jablečná sezona 16. září a pomyslnou tečku za sadařskými žnemi by tu měly udělat kolem 20. října.

„Letošní úroda jablek se jevila jako velice slibná. Co do množství to bude jedna z nejvyšších. Předpokládám, že v průměru sklidíme z jednoho hektaru tři sta centů jablek. Udělali jsme, co bylo v našich silách, aby jablka byla co nejkvalitnější,“ tvrdí vedoucí nedakonických sadů v Sádkách Vojtěch Jurák.

Jablka, ač nejsou strupovitá ani červivá, však z osmdesáti procent poškodilo dvojí krupobití.

„To první se přehnalo nad našimi sady 4. června, kdy byla jablíčka ještě malá, ale jak postupně narůstala, objevovaly se na nich následky nárazů krup. Další krupobití nás postihlo 16. srpna a všechny plány na pěknou úrodu jablek nám kroupy zhatily,“ rozčílil se Jurák.

Oči pro pláč měl i po loňském krupobití, které se nad jabloňovými sady přehnalo 20. srpna.

„V nich se po něm nenašlo snad jediné kroupami nepoškozené jablko. Veškerá úroda jablek vloni putovala k průmyslovému zpracování do Ovinexu Brno a Liney Nivnice. Osmdesát procent z té letošní úrody jich tam také zamíří,“ dodal smutně Jurák.

Radost ze zdravých, pěkně vybarvených a kroupami nepoškozených jablek mají letos v ASB Frukt, a.s., Buchlovice. Společnost, která sklízí úrodu v padesátihektarovém sadu, patří k významným pěstitelům jablek na Slovácku.

Od počátku první zářijové dekády vládne v sadu pod Buchlovem padesátka česačů.

„Třetina z nich provádí takzvanou naturální sklizeň jablek, která jsou letos zdravá, pěkně vybarvená, nenapadená strupovitostí a nepoškozená kroupami,“ informoval ředitel sadů Hynek Kamrla. Jablka odtud putují přímo ke spotřebitelům, kteří se jimi předzásobují na zimu, nebo do vlastních chladíren.

A jaká je letos v buchlovickém sadu úroda jablek?

„Řekl bych že standardní, takže bychom v něm mohli sklidit 80 až 100 vagonů jablek. O úrodě je ale vždycky lepší hovořit, až je pod střechou. A to by mohlo být kolem 10. listopadu,“ doplnil zástupce ředitele sadů Jaromír Tabarka.

Radost z úrody jablek nemá ani bojkovický zahrádkář Josef Ludvík.

„Jablka odrůdy Golden Delicious mám napadena strupovitostí. Konzumovat je nebudu, ale udělám z nich mošt,“ uvedl Ludvík.

Za virové onemocnění, k němuž se často druží i houbové poškození stromů a plodů, si mohou většinou sami pěstitelé jablek. „Stačí, aby zahrádkář nezlikvidoval napadené listí spálením, a nákaza se šíří dál,“ tvrdí zkušený ovocnář Jan Buriánek.