Jeho ředitel Antonín Mach zdůvodňuje absenci zvířat bezpečností účastníků průvodu i přihlížejících návštěvníků. K problému si dokonce nechal vypracovat právní analýzu. „Musíme si uvědomit, že průvod o více než pěti tisících krojovaných se řadí ve Vinohradské ulici od sedmi do devíti hodin ráno. Po celou dobu musí koně ukázněně stát seřazení v nějakém útvaru. Oni jsou ale přitom zvyklí chodit,“ popsal nepříjemnou situaci Mach. Špalír pak podle něj až do pravého poledne putuje na Masarykovo náměstí. „Vždy kousek popojde a pak chvíli stojí. Kdyby se zvířata splašila, neexistovaly by žádné ústupové cesty,“ dodal.

V takovém případě by ani sebelepší organizace nemohla uchránit ohrožené lidi od zranění. Jenže – na slavnostech se zatím nikdy nic podobného nestalo. „Nechceme riskovat žádnou černou kaňku. Pokud se něco stane, za vše jsou zodpovědní organizátoři, tedy my. Bezpečnost zúčastněných je pro nás prvořadá,“ podotkl Mach. Přehlídka koňských povozů se tak ve srovnání s minulými lety výrazně zredukuje. Diváci je budou moci spatřit jen na začátku a na konci sobotního průvodu. Vpředu pojede symbolický Bakchův vůz, krojovaný zástup uzavře letošní jediné „pojízdné“ hudební uskupení – Cimbálová muzika Jaroslava Čecha. V minulých letech se přitom hradišťskými ulicemi na vozech prohánělo mnoho dalších muzik a pěveckých sborů. „Je to škoda. Vždyť žebřiňáky se už staly nedílnou součástí průvodu. Vydat se na slavnosti z Buchlovic na voze, za brzkého svítání a s písničkou, to mělo neopakovatelnou atmosféru,“ lituje primáš buchlovické cimbálové muziky Rubáš Vítězslav Preclík.

Diváci kvůli novému opatření přijdou i o ukázku vyhlášené jízdy králů, kterou už několikrát na slavnostech předváděla pážata z Kunovic.

„Vždycky jsem do jízdy vybíral schopné kluky a spolehlivé koně, nebezpečí nehody bylo minimální. V době, kdy se jízda králů uchází o zapsání na seznam UNESCO, mně takové nařízení přijde podivné. Ten, kdo o tom rozhodoval, pravděpodobně o koních velký přehled nemá,“ konstatoval zkušený kunovický folklorista Milan Stašek. Jako bezproblémovou součást průvodu hodnotí v dosavadní historii slavností i policisté. „S koňmi ani povozy dosud žádné komplikace nenastaly. Kůň s jezdcem, stejně jako vůz s vozkou, jsou na pozemních komunikacích bráni za řidiče. Pokud se řídí pravidly silničního provozu, není s nimi žádný problém,“ prohlásil hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental s tím, že na sobotním programu slavností bude do akce zapojeno 15 pořádkových a dopravních policistů.