Děti, dospělí, folkloristé, muzikanti, tanečníci, zpěváci i jen obyčejní vyznavači a obdivovatelé národopisu se vydali na tradiční dvoukilometrový pochod až na Masarykovo náměstí. Zpěv, hudbu i pestrobarevnou nádheru krojů obdivovali na chodnících a kolem cest davy návštěvníků.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti pro rok 2021
Slavnosti vína v Hradišti: davy folkloristů v ulicích i omezení dopravy

Zahájení slavností se sice uskutečnilo už v pátek večer, stejně tak jako i celorepublikový start Dnů evropského dědictví, kde nechyběl ani ministr kultury Lubomír Zaorálek, za úvod akce je však považován právě slavnostní průvod. Toho se letos účastnilo bezmála tři tisíce lidí.

„Čekal jsem mnohem menší návštěvnost, třeba že se lidi budou bát, nebo že je odradí hygienická opatření, ale je vidět že lidé měli po kultuře hlad, chtějí se bavit, že se těší a já osobně jsem rád za to, že ta atmosféra na slavnostech, ta zvláštní symbióza mezi účastníky a návštěvníky funguje, i že nám vyšlo počasí,“ řekl Deníku hlavní organizátor akce, ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach.

Dny evropského dědictví. Slavnostní zahájení na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.
Dny evropského dědictví? Památky otevřené pro všechny, řekl ministr kultury

Účastníky průvodu vítal pod pódiem na Masarykově náměstí hradišťský starosta Stanislav Blaha, oblečený ve svém mařatickém kroji.

„Je příjemné vnímat, jak jsou tady lidé v pohodě. Rád si připiji s kýmkoliv, kdo se za mnou zastaví,“ prozradil starosta.

Na Masarykově náměstí nechyběl vinný stan ani desítky stánků s výrobky lidových tvůrců. Z průvodu se jeho účastníci přesunuli do městských lokalit v centru Hradiště, kde měly odpoledne jednotlivé mikroregiony připravený program.

Naganský expres se ve filmu vydal na let do Havany.
Naganský expres s Jiřím Mádlem zamířil z Kunovic na Ostrov svobody