Zahraniční cesty totiž už nejsou jen výsadou středoškoláků, ale v rámci různých mezinárodních projektů jezdí za hranice za poznáním i děti do 15 let.

Nejedná se o klasické školní výlety, na něž školy vyráží v červnu. Tady stále vedou tuzemská města, jako je Praha, Olomouc, Brno či jen okolí Slovácka. Pravidelně do zahraničí jezdí děti navštěvující hradišťskou Základní školu UNESCO. Na škole s téměř 600 žáky se totiž skládá cambridžská zkouška z angličtiny, proto instituce ob rok do Británie vyjíždí.

Žáci z UNESCO cestují letos do Španělska

„Střídáme to většinou s Paříží, popřípadě jinou zemí, letos jede 25 dětí do Španělska,“ vyjmenoval ředitel Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti Jan Vorba.

Jeho svěřenci jsou v současné době i v Londýně. O jejich bezpečí se samozřejmě bojí, ale dodává, že takové výjezdy jsou většinou domluvené rok dopředu a třeba letenka jde zrušit pouze ze zdravotních důvodů.

„Je to složité, ale když se nad tím zamyslíte, to by člověk nemohl jezdit skoro nikam,“ nechal se slyšet Jan Vorba s tím, že ani rodiče jejich žáků výjezdy pro své potomky neruší.

Strach máme, ale to bychom nemohli jezdit nikam

Stále častější útoky neměly zatím vliv ani na naplánované akce Základní školy Sportovní v Uherském Hradišti.

„Zatím jsme kvůli tomu nemuseli měnit plán výjezdů, ani rodiče žádného z žáků z nějaké obavy neodhlásili,“ potvrdil slova svého kolegy tamní ředitel Milan Melichárek. Škola s 666 dětmi jezdí do zahraničí dvakrát ročně.

Případného nebezpečí se vyvarovala základní škola U Pálenice v Kunovicích tím, že jejich partnery jsou většinou instituce v menších městech, kde tak vysoké riziko nehrozí.

„Možná je to i proto, že s výjimkou Londýna nespolupracujeme se školami nebo institucemi v metropolích, ale spíš ve středně velkých až menších městech,“ uvedl Marek Tvrdoň, ředitel kunovické ZŠ U Pálenice s 381 žáky.

Do zahraničí jezdí v rámci několika evropských projektů. Během uplynulých tří let tak jejich vyučující nebo i žáci vyjeli do škol ve Finsku, Chorvatsku, Irsku, Itálii, Španělsku nebo Velké Británii.

Ani teoreticky nemusí řešit případné problémy v Základní škole v Dolním Němčí. Jejich 300 žáků totiž jezdí jen do okolních zemí, a to na Slovensko a do Rakouska.

Přestože všichni oslovení ředitelé potvrdili, že rodiče své ratolesti z výjezdů neodhlašují, anketa Slováckého deníku ukázala, že kdyby se měli rozhodovat teď, více by váhali.

Dvě třetiny hlasujících by děti do Londýna či Paříže pustily a 25 respondentů ze 77 celkem nikoliv. Na rodičích nechávají případné vyhodnocení rizika v Základní škole Bánov, kam chodí 250 dětí.

„Jezdíme do Anglie, Norska. Teď nás čeká cesta na týdenní světové finále filmařské soutěže do Tokia,“ prozradil zástupce ředitele Vlastimil Ondra.