„Rok co rok pozvedlo moji náladu, když jsem mohl v době zralosti, tedy ve třetím říjnovém týdnu dát do beček durancie, které se urodily na stromech před naším domem. Po určité době jsem je v pálenici proměnil ve skupenství kapalné, tedy v duranciovici. Letos tomu tak nebude. Ale beru to s pokorou, protože loni jsem měl durancií nadúrodu,“ svěřil se Pavel Dvouletý z Nedakonic, dvojnásobný vítěz soutěže Zlatá salašská trnečka na Salaši, ale i šampion kořalkových koštů v Huštěnovicích, Kostelanech nad Moravou a v Újezdci.

Do destilačních kolon v Kunovicích začaly putovat první třešňové a višňové kvasy 20. července, tedy o 13 dnů později než loni, v jalubské palírně začne sezona o měsíc později.

„Ačkoliv loni u nás začala přeměna kvasů v alkohol nejdříve v historii pálenice, a to koncem července, letos to bude až 20. srpna. Podle pěstitelů je letošní úroda švestek a durancií výrazně nižší než loni. Navíc ty modré plody vlivem sucha padají na zem,“ řekl posmutněle vedoucí jalubské pálenice Jindřich Zapletal. Kvasy z modrého ovoce začnou v Jalubí přeměňovat ve slivovici až v polovině října.

Sezona bude macešská snad pro všechny pálenice na Slovácku. Slabá úroda švestek radikálně sníží objem vypálených destilátů, takže tradiční slovácké slivovice bude letos rozhodně méně, tvrdí páleničáři.

„V průběhu uplynulé sezony, která skončila v polovině letošního února, jsme vypálili rekordních 30 tisíc absolutního lihu. Od začátku letošní páleničářské sezony teče meruňkovice doslova proudem. Ze sta litrů kvasu nateče od 14 do 17 litrů pálenky. Kvasy jsou perfektní a jejich přírodní cukernatost se pohybuje mezi 14 až 17 stupni,“ neskrývá radost Jan Stockmann, šéf pěstitelského lihovaru v Buchlovicích. Rozhodně ale není spokojen s úrodou švestek, padajících vlivem sucha na zem, ale ani s úrodou jablek.

Nedostatek modrého ovoce trápí i kunovického páleničáře Františka Vaňka.

„Zatímco loni jsem měl švestek a durancií nadúrodu, letos je pětinová. Meruňkových kvasů je letos v naší pálenici víc než loni, ostatního ovoce ale bude méně. V září budeme pálit mirabelky, švestky přijdou na řadu na přelomu října a listopadu,“ míní kunovický páleničář. Věří ale, že stromy, které letos odpočívají, příští rok opět zarodí a vše se tak dobrému obrátí.

Proces pálení pro veřejnost v moderním pojetí, v dvoukotlové pěstitelské pálenici o obsahu 300 l, ale i v pětistupňové koloně na 170 litrů, zahájí v pálenici Skanzen Modrá až od 3. září.

„V současné době funguje pálenice, která je dominantou Centra slováckých tradic na Modré, v režimu ovocného lihovaru. V ní nyní přeměňujeme na destilát kvasy z meruněk a třešní. Pokud se týká švestek, bude letošní sezona opravdu mizerná,“ přiznává posmutněle vedoucí pálenice Skanzen Jiří Mareček.