To se v uherskohradišťském Slováckém muzeu neslo ve znamení husích specialit na akci Vaříme v muzeu. Návštěvníci si kromě ochutnávek připravených pokrmů mohli domů odnést také recepty, podle nichž svatomartinské menu vařily ještě jejich babičky.

„Recepty dědíme v rodině. Husu si ale nepečeme jenom na svatého Martina. Děláme si ji několikrát do roka a podle mého je nejlepší osolená, okmínovaná a s jablkem uvnitř. K příloze nesmí chybět karlovarský knedlík, bramborový knedlík, bramborové placky a červené zelí. Pak je to dokonalé,“ prozradila za stálého míchání husího kaldounu kuchařka Anna Káčerová.

Právě o své zkušenosti z vaření svátečního jídla se pak dělila s desítkami hostů, kteří se samou nedočkavostí řadili před výdejní pult.

„Dříve se zpracovávalo z husy úplně všechno. Dneska si už jenom vybíráme jednotlivé její části, ale ochutnat husí krev na cibulce se už poštěstí málokomu,“ dodala Anna Káčerová.

Recept na husí kaldounHusí drůbky (krk, křídla, srdce, žaludek)
2 mrkve
2 petržele
1 malý celer
1 cibule
3 lžíce hladké mouky
3 lžíce másla
100ml smetany
2 bobkové listy
5 kuliček nového koření
10 kuliček pepře
Muškátový oříšek
Sůl
Pepř
Petrželka
Postup:
Očištěné a omyté husí drůbky dáme do hrnce, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu, nové koření a osolíme. Vývar pomalu vaříme asi dvě hodiny. Jakmile je hotový, scedíme vývar přes jemné síto a zahustíme jíškou. Do zahuštěné polévky přidáme nakrájené drůbky, obrané maso, nastrouhanou zeleninu, muškátový oříšek, sůl a pepř. Zjemníme smetanou a přidáme uvařené domácí nudle. Vše na závěr posypeme nasekanou zelenou petrželkou.