Oproti své předchůdkyni bude multimediální, a měla by tak oslovit i mladou generaci, řekl ředitel muzea Ivo Frolec. Náklady na úpravu prostor a pořízení expozice činí asi 20 milionů korun.

Stavbaři nastoupili do muzea loni na jaře. Stará expozice byla v muzeu od roku 1971. Po rekonstrukci se mění dispozice, když z několika sálů zůstal jeden velký prostor s malým předsálím. Nyní pracovníci muzea začínají instalovat samotnou expozici, trojrozměrné předměty i audiovizuální techniku.

Podle ředitele muzeum nechtělo novou výstavu dělat tradičním způsobem po vzoru řady vlastivědných expozic v Česku, které se od sebe vizuálně téměř neodlišují. „Tímto směrem jsme se ubírat nechtěli. Expozice by měla být skutečně nadčasová, měla by oslovovat i mladou, moderní generaci, která je zvyklá pracovat s elektronickými médii," uvedl Frolec s tím, že téma však zůstává stejné život a obyčeje lidí ze Slovácka.

Místo desítek předmětů a přemíry textu v popiskách se ale návštěvníci mohou těšit na „živou expozici s novými prvky". „Pozadí třeba neděláme klasickou tapetovou formou, ale projekcí. V určitých místech bude pro návštěvníky překvapením, protože bude animací rozhýbána. Máme tam i koutek, který je zábavnějšího charakteru, kde se lidé budou moci pomocí videotechniky virtuálně převléct do kroje," přiblížil ředitel Slováckého muzea.

Muzeum bylo založeno 1. června 1914. Oslavy podle Frolce začnou na Masarykově náměstí, kde se slavilo i před sto lety.

Akce v dobovém duchu se poté přesune do muzea. V parku před ním je pak bude čekat lidová slavnost s jarmarkem, ukázkou jízdy králů či krajovými jídly i nápoji. Vytrvalci se budou moci zdržet do pozdních hodin, slavnost totiž protáhne muzejní noc.

Z dalších velkých akcí k výročí Slovácké muzeum chystá na květen výstavu nazvanou Jsme tu s Vámi 100 let, ve které hodlá představit nejlepší sbírky, které se mu za století podařilo nashromáždit. Už v únoru bude v hlavní budově muzea výstava snímků německého fotografa Erwina Rauppa, které pořídil na Slovácku právě před sto lety. Galerie muzea pak na podzim uspořádá velkou výstavu uherskohradišťských výtvarníků Vladislava a Idy Vaculkových.