Rada města Uherské Hradiště jej do funkce jmenovala ve středu 26. srpna na doporučení výběrové komise. Ta se rozhodovala mezi sedmi přihlášenými kandidáty.

„Vzhledem tomu, že od letošního roku v divadle působí umělecký šéf, jsme do funkce ředitele Slováckého divadla hledali především manažera. Člověka s výbornými řídícími, komunikačními a manažerskými schopnostmi.

Doporučení výběrové komise i rozhodnutí rady města byla v případě pana Jaroslava Bartoše jednomyslná. Tímto bych chtěl novému panu řediteli popřát mnoho úspěchů,“ uvedl hradišťský starosta Stanislav Blaha.

Jaroslav Bartoš se přiklání k variantě fungování Slováckého divadla ve stávajících prostorách (v pronajaté budově). Zároveň přichází s uměleckou vizí, změnami ve schématu organizační struktury divadla a s vizí ekonomiky a financování.

Po pěti letech končí v pozici ředitele Slováckého divadla 39letý Michal Zetel.
Končící ředitel Michal Zetel: Horší než korona bylo fatální selhání agentury

„Opatření, která plánuji uvést do praxe, by měla vést ke zvýšení soběstačnosti divadla. Chci navázat na práci předchozích ředitelů Igora Stránského a Michala Zetela, aby byla zachována kontinuita dramaturgického plánu a zároveň kvalita realizačního týmu Slováckého divadla,“ uvedl Jaroslav Bartoš.

V souvislosti s minimem času na předání funkce naznačil, že by chtěl být s Michalem Zetelem v kontaktu i po jeho odchodu.

„Je hodně věci, které bych s ním chtěl probrat,“ dodal.

Ing. Jaroslav Bartoš (1978) absolvoval v roce 2004 VUT Brno. Naposledy vykonával funkci jednatele – ředitele společnosti Premium development s.r.o. Slovácké divadlo považuje za regionálního kulturního lídra s vysokou diváckou základnou, kterou si chce udržet a navíc vychovat novou generaci diváků.

Michal Zetel končí ve funkci ředitele 31. srpna, přesně po pěti letech, kdy v roce 2015 vystřídal dlouholetého ředitele Igora Stránského.

Deníku v rozhovoru přiznal, že z vytčených cílů se mu nepodařilo dát do pohybu řešení krizové situace budovy Slováckého divadla. Ať již rekonstrukci stávající budovy nebo výstavbu nového divadla pro Uherské Hradiště.

Film Tichý společník, který se natáčel převážně ve Zlínském kraji, půjde do kin 1. října
Film Tichý společník se chystá do kin, zahráli si v něm i lidé z kraje

„Věnoval jsem tomu desítky ba možná stovky hodin, ale na takový projekt jsem byl příliš malý pán,“ prozradil Michal Zetel.

Slovácké divadlo je již od roku 1945 významnou regionální kulturní institucí pro příznivce divadelního umění. Udržení vysokého kreditu Slováckého divadla je však pro město značně finančně náročné.

Celkové roční náklady Slováckého divadla se podle mluvčího uherskohradišťské radnice pohybují kolem 50 milionů korun, přičemž přímo z rozpočtu města jde na divadlo ročně částka převyšující 25 milionů korun, a to i přes to, že zhruba 70 % návštěvníků divadla tvoří občané regionu, mimo města Uherské Hradiště.

„Z rozpočtu města je letos schváleno poskytnutí dotace 26,4 milionu korun, přičemž v minulých letech byla částka podobná. Dále město platí více než milion korun za nájem, neboť budova, ve které divadlo sídlí, není jeho majetkem. Další finanční prostředky město investuje také do nákladných oprav budovy divadla,“ doplnil Jan Pášma.