„Jsem jako Francis velmi hrdý na to, že budu zrovna ten, kdo bude u slavnostního otevření divadla a je to pro mě velká čest a věřím, že se bude sál všem líbit," usmívá se představitel hlavní role v populární komedii David Vaculík.

A co na rekonstrukci říká ředitel divadla Michal Zetel?

Pane řediteli, jak jste byl spokojený s průběhem rekonstrukce a jak jste spokojený s výsledkem?

Jsem velmi spokojený. Jednak s průběhem oprav a s dodržením harmonogramu, jednak s tím, že se nám podařilo provést také řadu oprav a vylepšení ve vlastní režii, když už se celý sál opravoval, ale ze všeho nejvíce jsem spokojen s výsledným vzhledem. Sál se mi líbil už před rekonstrukcí, ale teď, teď je opravdu krásný.

Co všechno rekonstrukce obnášela?

Týkala se zejména výměny akustických obkladů stěn a koberců na podlaze nejen sálu, ale i foyer. Ale rekonstruoval se také strop sálu, byla vyměněna svítidla, upgradovali jsme veškeré rozvody technologií po sále a také zvětšili live post, což je pracoviště zvukaře a osvětlovače.

Byly s něčím komplikace nebo šlo všechno podle plánu?

Nějaké komplikace jistě nastaly, ale žádný opravdu fatální zádrhel se neobjevil, nebo o něm alespoň nevím. Zde je třeba také velmi pochválit naše kolegy a to zejména Jiřího Janíka, který za divadlo koordinoval práci investora tedy města Uherské Hradiště, stavební firmy a také našich zaměstnanců a firem, které prováděly naši část rekonstrukce.

Co je podle vás na proběhlé rekonstrukci nejvýraznější krokem kupředu?

Pro mě osobně to, že zřizovatel Slováckého divadla, město Uherské Hradiště, je ochoten a velmi pružně schopen do divadla investovat peníze a také vyjít vstříc potřebám organizace. Měli jsme možnost velmi ovlivnit projekt dle našich potřeb a výsledek je z naší strany opravdu vynikající.

Změnil se i počet sedadel v hledišti. Jak a proč k tomu došlo?

Vzhledem ke komfortu diváků a bezpečnosti práce zvukařů a osvětlovačů jsme museli odstranit polovinu poslední řady v přízemí a přesunout tato místa na balkon. Nově vzniklou řadu jsme doplnili celou a tím nám narostl počet sedadel na celkovou kapacitu 381 míst, tedy o čtyři více oproti původnímu počtu. (kaj)

Jak rekonstrukce probíhala
Jaro: Divadelníci už vědí, co je o prázdninách čeká a nemine - velká oprava jeviště i hlediště, která se bude provádět na doporučení hasičů z bezpečnostních důvodů, jelikož obklady na stěnách, závěsy na balkonech i koberce byly instalovány již v roce 1992, a tak nesplňují současně platné protipožární normy. Vedení divadla musí měnit program, zcela překopat naplánovaná představení pro předplatitele, zařídit zájezdy a udělat celou řadu dalších opatření a změn. Slovácké divadlo má čerstvě obnovené hlediště. Zdroj: DENÍK/Pavel Bohun
Červen: V pondělí 27. června ráno divadlo obsazují dělníci. Rekonstrukce začíná. Ze sálu postupně mizí všechna sedadla, osvětlení, zvukařský pult, reprosoustavy a odposlechy i závěsy v lóžích, z foyeru se schovávají květiny, obrazy, nové fotografie herců v životní velikosti a ocenění.
Červenec: Sál Slováckého divadla by teď nikdo nepoznal. Tato část divadla je vybourána až na cihly, místo sedadel stojí lešení a chybí veškeré obložení. Ve foyeru divadla dělníci strhávají koberce, sundávají dřevěné kryty topení a v sále i foyeru sekají omítky pro nové elektrické rozvody.
Srpen: V srpnu vstupuje rekonstrukce přesně podle harmonogramu do své druhé poloviny. Zedníci nově omítají stěny, lepí na ně nové obklady, instalují se nová nástěnná a podstropní stmívající se svítidla, pokládají parapety na balkon a kryty topení.
Září: Rekonstrukce jde do finále. V sále se čistí sedadla, ve foyeru divadla řemeslníci pokládají nové koberce, montují světla, brousí dveře do sálu a probíhá závěrečný úklid. Následně zbývá provést potřebné revize, tak aby nic nebránilo slavnostnímu otevření divadla.
21. září: Divadelníci se dočkali. Dnes večer, po dlouhých deseti týdnech, se uherskohradišťský soubor znovu postaví na vlastní divadelní prkna a zahájí komedií Sám na dva šéfy 71. sezónu.