„Inspirovali jsme se takzvanou ledovou výzvou, která měla upozornit na nemoc s názvem ALS. Vytvořili jsme tedy výzvu svou, kterou bychom rádi šířili po internetu," vysvětlil Aleš Durďák, manažer hradišťského centra Diakonie.

Úkol spočívá ve zdánlivě jednoduchém úkonu projet danou trasu na invalidním vozíku. Účastník se nechá natočit a po úspěšném absolvování projížďky může člověk nominovat na vykonání této výzvy dalších pět lidí.

„Šíření předpokládáme hlavně na sociálních sítích, zúčastnit se může ale každý," dodal Aleš Durďák.

Aby zájemce mohl vykonat výzvu totiž nemusí nutně od někoho dalšího dostat nominaci, přihlásit se může každý.

Prvním odvážlivcem z řad veřejnosti byl například Miroslav Rosenberg.

„Seděl jsem na tom poprvé v životě, ale rozhodně to není žádná sranda. Musím složit maximální respekt k lidem, kteří tohle musí absolvovat denně. Sice jsem to zvládl, tak, jak se člověk naučí jezdit na kole nebo bruslit, zvládne i tohle, ale není to žádná sranda," řekl Miroslav Rosenberg, který na svém facebookovém profilu nominoval dalších pět lidí.

Akce s názvem Slovácká výzva však kromě jízdy na invalidním vozíku nabízí také možnost činnost centra Diakonie podpořit i jinak, než rozšířením povědomí.

„Středisko lze podpořit jak aktivní účastí, tak i finančním či věcným darem," řekla Zuzana Hoffmanová, ředitelka uherskohradišťské Diakonie, místa, kde se scházejí lidé se středním až těžkým mentálním i jiným postižením.

Výzvy je možné zúčastnit se denně po předchozí domluvě s vedením střediska, absolvovat ji je možné až do konce listopadu. Více informací o akci i aktivitách klientů lze dohledat na internetových stránkách www.slovackavyzva.cz 

KAROLÍNA PEŘESTÁ