„Aby to 20-30 let po revitalizaci vypadalo tak, jak před ní. Vždy jsem žasl, jak je to tam krásné. Budu v to doufat, když to stálo takové peníze,“ poznamenal například Jan Gahura na facebookovém profilu Co mě štve i těší ve Starém Městě a nebojím se o tom mluvit.

Podle Martina Könika jde v případě likvidace dřevin na březích o odstraňování nepůvodních druhů a jejich následné nahrazení stromy tzv. měkkého a tvrdého luhu.

Revitalizace slepého ramene řeky Moravy s názvem Vytrávené na jaře 2020.
Slepá ramena Moravy propojují s řekou

„Byl jsem se tam podívat. Myslím že to pokračuje pěkně. Je dobře, že se po těch letech tyto změny konečně začaly dít. Projekt má potenciál, aby se stal ukázkovým příkladem návratu poškozeného území zpět do přírody,“ řekl Deníku krajinářský architekt Martin König.

Projekt, který byl zahájen na začátku listopadu 2018 a jehož realizace má trvat až do konce roku 2023, mnohokrát odložili.

„Revitalizace odstavených ramen řeky Moravy byla městem Staré Město připravována více než čtrnáct let. Osobně si myslím, že se jedná o velmi dobrý záměr, který dokáže zadržet vodu v krajině a postupně oživit umírající lokalitu. Ta bude sloužit širokému okolí a především občanům Starého Města,“ sdělil starosta Josef Bazala.

Do obnovy slepých ramen Moravy se nakonec pustil zapsaný ústav Slepá ramena (SR) zastoupený ředitelem Radkem Fojtíkem. V současné etapě podle něj dochází k vykácení agresivní stromové zeleně, zejména javoru jasanolistého a akátu.

Ta bude odstraněná a nahrazena více než 36 tisíci keři a původními dřevinami, zejména dubem, jilmem, habrem, topoly a vrbami. Krom toho, je cílem projektu také propojení vybraných slepých ramen a jejich vyčištění od nánosu sedimentů a vytvoření přirozeného přechodu pro ryby.

„Konkrétně u slepých ramen Vytrávené a Zasypané je nutné vyčistit slepá ramena od nánosů kalů z bývalého cukrovaru a směsného stavebního materiálů, který byl do slepých ramen vyvážen za minulého režimu. Tehdy se na ekologii ještě nedbalo,“ uvedl Radek Fojtík.

Mistryně České republiky v házené z roku 2000.
Úžasný úspěch. V Uherském Hradišti si připomínají první házenkářský titul

Pokud by se podle něj sedimenty neodstranily a nedošlo by k propojení zásobení vodou z řeky Moravy, bylo by jen otázkou času, kdy by slepá ramena zcela vyschla.Vtok do Čerťáku má být obnoven a má zaručovat zásobování vodou z řeky Moravy všechna slepá ramena, která tak budou vzájemně propojena.

Výtok zpět do řeky Moravy bude pod jezem od ramene Vytrávené, čímž se má zajistit cirkulace a průtok vody. Dojde také k zásobě vody v krajině, která momentálně korytem řeky pouze proteče. Slepá ramena, která měla tvořit přirozenou zásobárnu vody, doposud postupně vysychala a tento účel neplnila, což by se po dokončení mělo změnit.