Organizátoři slavností totiž počty koní v minulosti z bezpečnostních důvodů omezili na absolutní minimum. „Letos jsme vypravili a svátečně nazdobili pět koňů. Vybírali jsme zvířata i jezdce, kteří jsou zvyklí na ruch v ulicích. Náš výběr se osvědčil, nenastaly žádné problémy," poznamenal kunovický folklorista Milan Stašek, který měl organizaci skupinky s koňmi na starosti.

Pětičlenná skupina jezdců uchvátila i Jaromíra Struhelku z Uherského Hradiště. „Koně byly vynikajícím zpestřením nekonečného průvodu. Průjezd těchto zvířat Byl i velmi dobře technicky zajištěný. Velmi mě například překvapilo, že exkrementy po zvířatech v krátké době důsledně odklidily pracovní čety," připomněl Jaromír Struhelka.

Účast koňů naopak nepovažuje za úplně šťastné rozhodnutí ředitel Hradišťských technických služeb (HRATES) Jiří Klíma. „Počítali jsme s tím, že v průvodu pojede jen jeden kůň. Byl jsem docela překvapený, že jich jelo nakonec pět. Pro naše pracovníky to znamenalo poměrně náročné zapojení, protože jsme museli exkrementy odklízet v co nejkratší době. Pokud by je dav rozšlapal, nebylo by pak čištění cest vůbec snadné," podotkl ředitel HRATESu Jiří Klíma, který však považuje letošní slavnosti vína za organizačně velmi dobře zvládnuté. „Prozatím nevím jaké množství odpadu jsme z ulici odklidili, v současné době ještě nemám tato čísla k dispozici. Výsledky teprve kompletujeme a vyhodnocujeme," dodal Jiří Klíma.

Mimořádný zájem byl také o prohlídku bývalé hradišťské věznice, jejíž brány se na několik hodin otevřely v sobotu i v neděli. Objekt si v už v pátek 6. září prohlédl, při své návštěvě města, i český prezident Miloš Zeman. O víkendu byla věznice v obležení davů. „Hodně lidí si nahlas stěžovalo, že objekt nenabízí žádné atraktivní zajímavosti. Volně přístupné bylo jen první patro s celami a vězeňská kaple. Někteří návštěvníci, kteří zřejmě chtěli vidět víc, kvůli tomu netajili své rozčarování," podělila se o své pocity redaktorka Slováckého deníku Blanka Malušová.

Hradišťští policisté hodnotí uplynulý, mimořádně rušný víkend v Uherském Hradišti, jako bezproblémový. Menší kaňkou na kráse slavností byla snad jen krádež padesáti litrů burčáku v hodnotě dvou a půl tisíce korun. Ztrátu lahodného moku oznámila žena z prodejního stánku na Masarykově náměstí. „Pachatel zmizel i s burčákem, dopadnout se nám ho nepodařilo," informoval velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Ten dodal, že strážníci řešili o víkendu celkem 49 případů rušení nočního klidu a dalších přestupků proti veřejnému pořádku. „Také jsme udělili jedenáct pokut z celkových padesáti dvou přestupků za špatné parkování. Ve všech případech jsme se snažili řešit tyto přestupky domluvou. Tam kde však naše snaha selhala, přišly na řadu pokuty," sdělil Vlastimil Pauřík, který jinak hodnotí uplynulé slavnosti jako velmi klidné.

Zvýšeného ruchu ve městě možná využili i zloději kol. Při nedělní ranní hlídce v centru republikoví policisté přistihli mladíka, který štípacími kleštěmi přestřihl lankový zámek na jízdním kole odstaveném vedle klubu kultury v ulici Hradební. Zloděj naskočil na kolo, ale daleko neujel. „Policisté jej dostihli, zajistili a eskortovali na policejní oddělení, kde s ním projednali přestupek proti majetku. Za ten zákon ukládá pokutu až patnáct tisíc korun. Majitel tak o kolo nepřišel," popsal událost mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. O víkendu ale o svá kola přišli další dva lidé, kteří bicykly nechali zamčená na Mariánském náměstí a u aquaparku

Uplynulé slavnosti vína považuje za vydařené také hradišťský starosta Květoslav Tichavský. „Letos jsme se v žádném případě nechtěli zaměřovat na rekordy, tak jak tomu bývalo v předešlých ročnících. Soustředili jsme se hlavně na péči, kvalitní nabídku programů a služeb, a komfort pro návštěvníky," sdělil Květoslav Tichavský.

Slavnosti nebyly jen svátkem vína. Na své si přišli také návštěvníci památek, pro které byl o víkendu vstup do hradišťských památek zdarma. „Především hlavní budova ve Smetanových sadech i galerie v Otakarově ulici chvílemi připomínaly mraveniště a jsme přesvědčeni, že návštěvnost, i přes nemožnost její přesné evidence, byla rekordní. Díky počtu a rozlehlosti výstavních sálů i jiných prostor nebylo zapotřebí návštěvníky nijak omezovat a členit je na skupinky," poznamenal ředitel hradišťského Slováckého muzea Ivo Frolec.