Jemu předcházelo 19. ročníků Festivalu česneku na zámku a v městečku Buchlovice, jemuž vládl zlínský Miloslav Hrdý s buchlovickým Františkem Hrňou.

„Letos jsme se s kolegou Jakubem Jordánem chopili vedení Slavností česneku, aby dosavadní ředitelé Miloslav Hrdý s Františkem Hrňou, mohli na Slavnosti česneku relaxovat a spíše si jej náležitě užívat,“ svěřili se Štěpán Hrňa s Jakubem Jordánem, kteří nyní převzali organizaci Slavností.

Před dvaceti lety stál u kolébky Festivalu česneku Miloslav Hrdý a jeho tvůrčím kolegou byl buchlovický František Hrňa, který se dovedl správně nadchnout a Miloslava Hrdého podpořit.

„Od letošního roku jsme vedení Slavností česneku výrazně omladili, aby si poeta Miloslav Hrdý, a můj otec František Hrňa, jako pragmatik, mohli tuto Slavnost užít,“ řekl upřímně Štěpán Hrňa. Souhlasně mu přikyvoval Jakub Jordán.

Členem realizačního štábu zůstala po celou dobu trvání této akce Stanislava Hrňová, která se stará o přípravu česnekových ochutnávek. Ochotně prozradila, že pro letošní Slavnosti česneku zrealizovala 18 receptů do podoby degustačních porcí, kterých bylo na 5500.

Herec Ivan Trojan na tiskové konferenci během Letní filmové školy v Uherském Hradišti; pondělí 31. července 2023
Ivan Trojan by zvládl zahrát i Jamese Bonda. Ze zavřené místnosti unikl oknem

„Třeba česnekových sušenek bylo tisíc kusů, nechyběla lidmi oblíbená česneková čokoláda, česneková paštika a škvarková pomazánka, ale také Gazpacho aneb letní španělská polévka, která se podává zásadně studená. Specialitou slavností byl také italský citronový likér aneb Česnekové limončelo,“ vypočítávala lékařka Stanislava Hrňová.

Bez okolků prozradila, že za těch dosavadních 19. ročníků Festivalu česneku v Buchlovicích neměla víc česnekových ochutnávek, na které spotřebovala 22kg česneku.

Městys Buchlovice se jako v minulých letech, tak i při sobotní premiérové Slavnosti česneku, rostliny Allium, proměnil v největší česnekové tržiště v České republice. Jeho největším tahákem byl český česnek, který má typickou vůni a pořádný říz.

Slavnosti česneku se v sobotu zúčastnilo přes pět tisíc lidí z Česka i ze zahraničí, kteří si přišli smlsnout na chutných česnekových pokrmech, nakoupit na okamžité použití i do zásoby česnek, který se zaručeně urodil na polích v naší vlasti, nikoliv v Číně nebo jiných zemích.

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2023
V Uherském Hradišti začala 49. Letní filmová škola. Divákům nabídne na 160 filmů

A protože se Slavnosti česneku konaly v Buchlovicích, nemohl na nich chybět bohatý kulturní program, česneková poradna Ing, Jana Kozáka, zahradní mše za úrodu česneku, kterou celebroval u soch světců Cyrila a Metoděje P. Rudolf Chmelař, bábkové divadlo Juraje Hamára a řada hostů, mezi které patřil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Nedílnou součástí Slavností je i množství soutěží, mezi které neodmyslitelně patří Mistrovství republiky v plivání česneku na dálku. Tentokrát v kategorii dětí zvítězil Filip Bičian, který doplivl česnek do dálky 4,24 metru, kategorii žen opanovala Drahuška Muličáková z Velkého Poříčí, která poslala ústy stroužek česneku do dálky 4,7 metru.

V kategorii mužů se stal už poosmé vítězem Jaroslav Dvouletý ze Šumperka. Ten dopliv česnek do vzdálenosti 9,7 metru. Nejhmotnější česnekem o váze 187,49 kg se mohl pochlubit Jan Němeček. Titul Miss česneku pro rok 2023 přisoudila porota Nikol Řezníčkové z Míkovic.