"Už jsme v minulosti měli dvakrát takové počasí, dokonce i s kroupami a se sněhem uprostřed léta. Javořina je taková, jaká je, i tak je však krásná. Kulturní program jsme proto museli zrušit, protože v tomto počasí se nedá uskutečnit," řekl dnes ČTKv neděli zástupce organizátorů, starosta slovenské obce Lubina Martin Beňatinský.

U památníku se ráno sešli zástupci krajů z české i slovenské strany hranice, primátoři, starostové i členové občanských sdružení, setkání přesunuli do nedaleké Holubyho chaty. Turisté, kterých na Javořinu běžně o slavnostech vystoupalo v dřívějších ročnících i několik tisíc, ráno na horu kvůli špatnému počasí nedorazili.

Již loni se kvůli pandemii koronaviru uskutečnily slavnosti ve velmi symbolické podobě, letošní 29. ročník měl být téměř v tradičním duchu. Kromě letních slavností bratrství se na Velké Javořině každoročně koná i společná česko-slovenská silvestrovská oslava. Organizátoři ji již připravují. "Doufám, že si vše na Silvestra vynahradíme," uvedl Beňatinský.

Myšlenka společného setkávání Čechů a Slováků vznikla v roce 1992. Tehdy to byl symbol nesouhlasu s rozdělením republiky a také vyjádření vzájemné sounáležitosti. Dnes se setkání nesou v přátelském duchu, kdy se při lidové muzice potkávají staří známí z obou stran hranice.