Okolí tamního fotbalového stadionu tak mohli obsadit jarmarečníci nabízející panenky ze šustí, výšivky, sýry, trdelníky i košíky. Na pódiu postaveném doprostřed fotbalového hřiště se předvedly soubory ze Strání, Dolního i Horního Němčí nebo Březové, ale i hosté z druhé strany hranice, konkrétně Lubiny a Moravského Lieskového. Na scéně se podle organizátorů vystřídalo přesně 261 účinkujících.

Jednalo se o třetí ročník slavností pořádaných v dvouletém rytmu. Slavkov tak po dlouhé době začal žít i cimbálovkou a folklorem.

„Když jsem se díval na fotografie ze sedmdesátých let, byla půlka vesnice při dožínkách v kroji. Dnes jej skoro nikdo nemá. Obec proto díky dotaci obnovila pracovní lidový oděv a pořídila nějaké součástky pro děti. Někteří místní si kroje pořizují i za své peníze," popsal starosta Švardala znovuzrození kroje ve vesnici.

Důkazem tomu může být i založení pěveckého sboru Slavkovjané při příležitosti loňských oslav uplynutí 750 let od první písemné zmínky obce.

„Přemýšleli jsme s chlapy, co na oslavy podnikneme. Zvítězila myšlenka sboru, jehož druhé vystoupení se odehrálo u vánočního stromu. Nezpíváme jen folklor a koledy, ale i další písně při kytaře a harmonice. Zkrátka to, co nás baví," prohlásil Libor Švardala.

Související článek

Starosta Slavkova Švardala: Chyběla nám ve vesnici folklorní akce