V jediné slavkovské restauraci Pod Třešněmi v pondělí odpoledne nikdo moc neslavil, ale podle tamní obsluhy to přijde. „Že je Slavkov Vesnicí roku, jsme se dověděli z Facebooku. Očekáváme, že lidé přijdou tento úspěch večer zapít. Vlna oslav určitě přijde," nechal se slyšet tamní číšník Vít Hrabec.

Vedení obce počítá s většími oslavami až na hody.

„U nás se konají petropavlovské hodky, které letos vychází na první víkend v červenci. Tam určitě úspěch v soutěži s obyvateli oslavíme," prozradil starosta Slavkova Libor Švardala.

Podle Slavkovjanů to v jejich vesnici v posledních letech čím dál víc žije, o což se zasloužil i tamní starosta.

„Hodně dbá na spolkový život, koná se tu více akcí než dříve, například folklorní den nebo nedávný gulášfest. Obec se celkově mění, loni se opravoval střed města se zvonicí, ale je potřeba na obrazu obce pracovat dál," myslí si tamní obyvatelka Vlasta Ondrová.

Pro Slavkov není pondělní úspěch jediný za poslední dobu. O obci bylo hodně slyšet i před šesti lety, kdy se jejich 300 let stará hruška umístila na stříbrné příčce v celorepublikovém kole Strom roku.

„Úspěch je už účast ve finále, tím spíš, že se tak zviditelnil Slavkov a nejbližší okolí," sdělil tehdy starosta Slavkova.

Protože se obec s 662 obyvateli nachází v chráněném krajinném oblasti Bílé Karpaty, najdou se na jejích katastru různé přírodní unikáty. Jedním z nich jsou například orchideje.

„Na půl hektaru jsme jich napočítali skoro tisíc," popsala Vlasta Ondrová z ČSOP Pantoflíček s tím, že na jejich mokřadní loučku se jezdí dívat lidé z celé republiky.
Slavkov má dokonce jeden středoevropský unikát.

„V katastru obce jako na jediném místě ve střední Evropě roste Všivec statný," upozornila Vlasta Ondrová s tím, že by nechtěla žít jinde, protože je tam fantastická příroda. (bm)