„Na základě nařízení Ministerstva životního prostředí naše obecní zastupitelstva před časem rozhodla, že zadáme k vypracování dokumentaci potřebnou pro vybudování čistírny odpadních vod. Rozpočet projektu se ale pohybuje kolem 140 milionů korun. S Horním Němčím bychom se měli na její výstavbě finančně spolupodílet zhruba pětadvaceti miliony, což je pro nás příliš,“ konstatoval starosta Slavkova Petr Vladovič. Obcím však byla údajně před nedávnem ministerstvem udělena výjimka, která jim výrazně pomohla. „Původně jsme měli povinnost začít s výstavbou čističky v roce 2011. Tato změna ale odkládá výstavbu až na rok 2013,“ uvedl starosta, podle něhož i tak přípravné práce v jeho obci neustávají. „Máme za sebou monitoring kanalizace, pracujeme na výkupu pozemků a připravujeme další nutnosti,“ naznačil Vladovič s tím, že si prozatím netroufá odhadovat, kdy by mohlo být vybudování čističky na slavkovském katastru zahájeno.

Ani nejvyšší představitel radnice v Horním Němčí Miroslav Bahula na vybudování zařízení na čistění odpadních vod podle svých slov nijak nespěchá. „Prioritou pro naši obec je například dokončení cesty v obecním lese nebo zateplení budovy základní školy,“ naznačil Bahula. Avšak ani tam přípravné práce nepodcenili. „Máme vyčištěnou celou kanalizaci, máme k dispozici technická zaměření, výškopis, polohopis i zpracovanou dokumentaci pro územní řízení,“ vyjmenoval starosta, kterému zatím stále schází podpisy dvou vlastníků pozemků, na nichž má čistička v budoucnu vyrůst.

Některým obyvatelům dotčených obcí se plánovaná výstavba čisticího zařízení zamlouvá. „Lepší společná čistička, než žádná,“ vyjádřila se Slavkovjanka Vlasta Ondrová .