A protože si i Petr Gottwald, majitel Dvora Pod Starýma horama v Boršicích, pořadatel 5. ročníku s názvem Šlapání hroznů dívčí nohou, potrpí na tradice, obyčej zarážení hory, který má své kořeny už ve středověku a vychází ze starého horenského práva, nemohl v sobotu ve dvoře se šesti sty lidmi chybět.

Hold akci vzdal hned v jejím úvodu Ján Všetečka, prezident Evropského Fóra Vinné Kultury, který ocenil neuvěřitelnou práci folklorních souborů, které lid český a slovenský spojují.

Na pódiu Dvora Pod Starýma horama se nejen představil folklorní soubor Pentla se stejnojmennou cimbálovou muzikou z Boršic, cimbálovka Oskoruša, šermířská skupina Malberg ze Zlína, folklorní soubory Bzenčan z Bzence a Jarovčan ze slovenského Jarovce, ale vystoupal na něj Jan Jindřich Lucemburský, kralevic český, markrabě moravský a vévoda tyrolský. Druhorozený syn Jana Lucemburského a mladší bratr Otce vlasti Karla IV.

„Na cestě z Olomouce jsem projel krásou luk, lesů i vod, krásou kraje zdejšího, kraje moravského. Viděl jsem v něm muže vyzbrojené i pracovitý lid, ale také krásu zdejších žen. Proto s upřímnou úctou skládám hold všem lidem, kteří se o tento krásný kout naší země svou prací a svým umem dobře staráte,“ složil poklonu lidu moravskému a slováckému kralevic český, který přivítal na akci ministryni práce a sociálních věcí ČR Janu Maláčovou.

6. ročník akce s názvem Rybářovy žně přilákal do biocentra Živá v voda v Modré stovky lidí.
Lákadlem Živé vody na Modré byly Rybářovy žně i pratuří stezka

Jak už je při této akci tradicí, sklizené úrodě hroznů požehnal v zastoupení boršického faráře P. Antona Kasana duchovní správce vracovské farnosti P. František Zelinka (rodák z buchlovického regionu) spolu s páterem Petrem Klechem ze slovenského Jaroku.

„My, Jindřich Lucemburský, kralevic český, markrabě moravský a vévoda tyrolský udělujeme tobě, Petře, z vinařského rodu boršického, který má v rodovém erbu listy révy vinné, obepínající slovutné G, poté i vinnému Dvoru Pod Starýma horama právo vinařské. Od dnešního dne náleží tvému rodu právo to nejlepší víno vyráběti či prodávati,“ řekl Jindřich Lucemburský a předal Petru Gottwaldovi slavnostní glejt, který mu podala markraběnka.

Velkým tahákem akce byla ukázka, jak se kdysi šlapaly hrozny révy vinné, než je mohli vinaři vypresovat. Postarala se o rozkošná děvčata z účinkujících souborů s umytýma nožkama, která ukázkově šlapala v kádích studené bobule hroznů. Ty pak křupaly pod chodidly členů šesti týmů při II. Vinařské olympiádě. Prvenství si vyšlapalo družstvo Nemocnice Hranice, druzí byli Srnci z Nedakonic a třetí místo dívky z folklorního souboru Jarok na Slovensku.

„Vrcholem folklorně- společenské akce byl koncert folkové kapely Spirituál kvintet, která v dubnu příštího roku oslaví v pražské Lucerně šedesát let na scéně. V našem dvoře to bylo jedno z jejích posledních vystoupení mimo Prahu,“ sdělil Petr Gottwald.

Jarošovský Oktoberfest bavil na dvě tisícovky milovníků piva. Přijela ji skupina kamarádů ze Štěpnic.
VIDEO: Oktoberfest v Jarošově nabídl také svatováclavský speciál