„Potřebovali jsme nějaké návazné vzdělávací a rozšiřující programy k místnímu archeoskanzenu především pro školy. Zvolili jsme program, který se dotýká krajinotvorby a ekologie, protože jsme chtěli využít vody v naší krajině, která je hodně nedoceněná. V zoologických zahradách vidí děti žraloky, ale neznají živočichy, kteří do našeho regionu patří,“ vysvětlil původ myšlenky starosta Modré Miroslav Kovářík.

Osmimetrový akrylátový tunel nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout do přirozeného života ryb. „Není to tak, že bychom je někam násilím přenášeli, naopak my budeme jako hosté vstupovat do jejich přirozeného prostředí, vše je na čistě přírodní bázi. Tím je tento projekt ojedinělý,“ upozornil Kovářík.

Na štiky, candáty, sumce a další původní ryby našeho regionu se těší i ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti a vášnivý rybář Antonín Mach. „Mimo jiné to může do budoucna přinést úžasné propojení s ekologickým festivalem Týká se to také tebe. I pro návštěvnost regionu to bude obrovské plus bez ohledu na zimní či letní sezonu. Nebude to ale místo atraktivní jen pro návštěvníky, ale nabízí se tady fantastické možnosti i pro zoology, potápěče, fotografy,“ vyjmenoval přednosti Mach.

Děti budou moci v navazujícím školicím středisku získat v rámci pozorování a výzkumů certifikát Malý ekolog, podílet se ale mohou už teď na samotném vzniku projektu. „Je to tak záměrně vymyšleno, aby děti třeba vysazovaly stromky a podílely se na vybudování centra, které má sloužit nejen návštěvníkům odjinud, ale i místním. Stejně jako v archeoskanzenu bývají vernisáže, vystoupení a koncerty, tak by mělo díky místním a pro ně ožít i toto místo,“ dodal Kovářík.

Vše má být uzpůsobeno také pro vstup vozíčkářům a nevidomým. „Součástí expozice budou i věrné plastiky ryb, které si lidé budou moci osahat. V rámci výukových programů chystáme zvukové a obrazové záznamy ve 2D i 3D. Proto nebudou o nic ochuzeni ani lidé hendikepovaní,“ zdůrazňuje starosta Modré.

Nadšení nad tímto počinem neskrývají ani odborníci. „Je to fantastická a ojedinělá aktivita. Unikátní záležitost. Návštěvníci této expozice budou mít možnost nahlédnout do tajemného a pro suchozemce neviditelného světa ryb. Do biotopu rybníka, kde žijí velmi zajímaví obratlovci, ryby. Každý musí potvrdit, že vidět ryby v jejich přirozeném prostředí, bez toho aniž bychom byli mokří, je bezva zážitek. Pevně doufám, že se realizace projektu podaří a že boj s kalnou vodou, která k současným rybníkům patří, vyjde. Náš odbor se k projektu vyjadřoval a těšíme se, až bude zrealizován,“ uvedl Květoslav Fryšták z odboru životního prostředí uherskohradišťského úřadu.

V současné době je projekt v rámci hrubé stavby a dokončují se terénní úpravy. „Probíhají přípravy na zazimování, abychom při prvním příznivém počasí mohli osadit tunel. Když půjde vše podle plánu, první návštěvníci by areál mohli navštívit v květnu příštího roku,“ zve už nyní Kovářík.

Petra Kučerová

Související článek: Na Modré roste nejdelší sladkovodní tunel v Evropě