Poté, co přinucený okolnostmi nějaký čas pobýval na ulici, dostal se do azylového domu pro muže. Tam si na něj už posvítili exekutoři.

Nejprve ale důchodci začaly docházet upomínky za neplacení jízdenek v MHD či za neuhrazený odpad. Dluhů 
a pokut měl povícero, vyhledali si jej proto soudní vykonavatelé. Úředníci mu ale neměli z čeho strhávat splátky, neměli ani co zabavovat.

„Seniora neustálé návštěvy exekutorů obtěžovaly. Nakonec jej sociální pracovníci azylového domu zkontaktovali s námi, abychom mu pomohli vyřešit jeho finanční situaci," popisuje případ Ondřej Prchlík, terénní pracovník Dluhového poradenství Samaritán v Otrokovicích. Tam zhodnotili seniorovu aktuální situaci a zjistili, že 
z hubeného příjmu, který muž pobírá, uhradí tak akorát poplatek za obývání pokoje 
v azylovém domě a zbytek investuje do jídla.

„Navíc u něj nebyla ani vidina na zlepšení. Pan František byl v důchodovém věku
a měl jen základní vzdělání, navíc byl dlouhodobě bez pracovních návyků. Takového člověka už asi sotva někdo zaměstná," dodává Prchlík.

Exekuci zastavili z důvodu nemajetnosti dlužníka

V Dluhovém poradenství Samaritán v Otrokovicích 
s penzistou sepsali návrh na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti dlužníka.

„Úředníkům jsme objasnili, že vymáhání opravdu není možné a ani nelze pokrýt náklady exekuce. 
V tomto směru nám exekutor vyhověl, takže všechny byly zastaveny," líčí postup záchrany dlužníka tamní terénní pracovník Ondřej Prchlík. Je podle něj vhodné k návrhu také připojit potvrzení ze sociálního odboru o výši pobíraných sociálních dávek.

„Sepsali jsme, že pan František pobírá v takové a takové výši sociální dávky a příspěvek na bydlení. K tomu jsme připojili potvrzení, že muž pobývá v azylovém domě a v pokoji má pouze osobní věci, oblečení a starý mobil," uzavírá Prchlík.