Produkty ekologického zemědělství, tedy biozeleninu či ovoce, využívají už druhým rokem v základní škole v Ostrožské Lhotě a tamní ředitel Tomáš Mlčoch si to chválí, i když přeučit děti jíst zdravěji nebylo jednoduché. „Někteří žáci se k tomu zpočátku stavěli odmítavě. Když jim ale teď každý týden připravíme ovocný nebo zeleninový bar, rádi si vezmou. Pro každého je tam něco, co má rád,“ uvedl Mlčoch.

Škola se podle možností pokouší získávat plodiny od místních producentů. „Vykupujeme je od drobných pěstitelů, bývají levnější a rozhodně kvalitnější než od těch certifikovaných,“ poukázal Mlčoch na to, že kupované ovoce je mnohdy bez chuti. Díky spolupráci s řeznictvím u Kusáků v Ostrožské Nové Vsi navíc mají školáci občas k obědu i biomaso. „Zatímco normální hovězí jim moc nejde, s biohovězím slavíme úspěch. Když máme svíčkovou, děti si chodí přidávat, tak dlouho, dokud je kuchařky nevyženou,“ řekl s nadsázkou ředitel lhotské školy.

Ekologické vaření schvaluje také uherskohradišťský gastroendokrinolog Josef Daněk. „Vaření z biopotravin je zejména pro děti užitečné. Nedostávají tak do těla tolik chemikálií jako při podávání běžných potravin,“ vysvětlil odborník.

I v jiných školách se nyní zaměřují na zdravější stravování. „U nás sice máme stravu běžnou v jiných jídelnách, ale zapojili jsme se do projektu Ovoce do škol a během oběda si děti mohou u výdejního pultu vybrat z několika druhů salátů. Celkem to využívají,“ míní ředitel uherskohradišťské základní školy Unesco Josef Snopek.

Klasické obědy mají například ve sportovní škole v Bojkovicích, téměř každý den tam ale podávají zeleninu nebo ovoce.

Ne všechny děti ale možnost jíst zdravěji vítají. „Nejraději mám třeba hranolky nebo smažený sýr, zeleninu moc nemusím, ale ovoce sem tam sním,“ vyjádřil svůj názor třináctiletý Tomáš z Uherského Hradiště.