Se začátkem nového roku však přišel konec této služby a skupina místních obyvatel, kteří do jídelny chodili, je nyní rozhořčena. Potvrdila to Ludmila Kadlecová z Uherského Hradiště.

„Do jídelny jsme mohli chodit několik let naprosto bez potíží. Obědy jsme si vyzvedávali ještě před příchodem žáků a tento systém se nám vyplácel jak z finančních důvodů, tak i proto, že to bylo velice blízko. Po Novém roce nás však čekal pouze papír na nástěnce ve škole s tím, že už tam žádný oběd nedostaneme,“ uvedla Kadlecová.

Nyní proto obyvatelům sídlišť Štěpnice a Stará Tenice nezbývá, než se na oběd vypravit do města. „Mně to třeba až takový problém nedělá, chodím na okresní úřad nebo do kasáren. Ale znám lidi, kteří jsou už hodně staří, špatně chodí, a tak daleko denně jít nemohou. Navíc nám bylo ve škole řečeno, že se externí stravování ruší z důvodu norem Evropské unie a nutnosti vést podvojné účetnictví,“ dodala Kadlecová.

Vedoucí školní jídelny v Základní škole Za Alejí Dana Paravanová se však hájí. Za ukončením možnosti poskytování obědů externím strávníkům stojí prý klesající zájem těchto lidí. Škole se tak provozování doplňkové činnosti už nevyplácí.

„Klesl zájem strávníků a měli jsme špatné hospodářské výsledky. Evropská unie na toto nemá žádný vliv, pouze jsme museli propustit pracovní sílu, která u nás díky externím strávníkům působila,“ vysvětlila Paravanová. Její slova potvrdila i ekonomka tamní školy Anita Jánošíková, která dělá ekonomku také Základní škole Větrná, UNESCO i T. G. Masaryka.

„V této škole fungovalo řadu let vše bez potíží. Ale před dvěma lety se objevil pokles zájmu, a tedy i výnosů školy, a vloni šla škola kvůli úbytku asi třetiny strávníků do ztráty. Vzhledem k tomu, že se jedná o doplňkovou, ale ne povinnou činnost školy, bylo nutné toto stravování ukončit,“ uvedla Jánošíková s tím, že se v žádném případě nejedná o svébytné rozhodnutí vedení jídelny, ale o nutné opatření.

„V dalších školách v Uherském Hradišti, kde působím, je zájem velký. Na Východě jsou to hlavně maminky na mateřské, v Mařaticích i studenti z Mesitu a v UNESCU kromě zaměstnanců nebo důchodců také zaměstnanci úřadu práce,“ dodala Jánošíková.

Řadu let je k dispozici externím strávníkům také jídelna Základní školy U Pálenice v Kunovicích. „Možnost obědů u nás využívá nyní asi osmdesát cizích strávníků,“ uvedla vedoucí tamní jídelny Naděžda Vlachynská.