Letos se tak budou ucházet o zájem rodičů mezi klasickými školkami i ty, jejichž způsoby výuky pro někoho mohou být cizí i nové, ačkoliv za hranicemi našeho okresu a naší země fungují už dlouhou dobu. Avšak nejenom styl vzdělávání hraje pro maminky a tatínky dětí při zápisu do školy rozhodující roli. „V září Adámek poprvé nastoupí do školky, takže samozřejmě vybíráme, ačkoliv svého favorita už máme. Zatím jsme neuvažovali o nějakých speciálním metodách výuky, protože chceme, aby si hlavně zvykl na prostředí klasické mateřské školy. O alternativách budeme uvažovat možná do budoucna," uvedla Hradišťanka Michaela Knapová. Důležitější pro ni byly mnohem praktičtější úvahy.
„Denně chodíme kolem školky, do které bychom chtěli malého přihlásit a sami vidíme, jak tam běžný provoz vypadá. Navíc jsme na ni dostali také doporučení od známých. U nás rozhoduje i to, jak daleko se od bydliště nachází, jak moc jsou tam děti nemocné a podobně," dodala. Ne každému však vadí vzdálenost, kvůli které je nucen jezdit vyzvednou dítě třeba i autem. Důkazem toho může být zvyšující se popularita alternativních vzdělávacích institucí. Dětský klub inspirovaný lesní mateřskou školou v Modré je toho důkazem. (více čtěte ZDE)
„To, co nás nejvíc odlišuje, je zaměření na výchovu, nikoliv na vzdělávání. V praxi to znamená, že celé dopoledne mají děti venku volnou hru. Samozřejmě je vše pod dozorem učitelů, kteří se je snaží navádět ke vzájemnému respektu. Vevnitř s nimi naopak zkoušíme řemeslné a výtvarné aktivity, například šití či práci se dřevem," upřesnila hlavní pedagožka dětského klubu Klíček Jitka Patakiová.
Jitka Patakiová je hlavním pedagogem v klubu Klíček, který je inspirovaný lesní školkou. Ilustrační foto. FOTO: Archiv Klíčku
Možnosti odlišných metod nabízí však i některé třídy mateřských škol, které jsou pod správou města Uherské Hradiště. „Nabízíme ve dvou třídách vyučování takzvaně montessori metodou. Ta se liší především v přístupu vyučujících, kteří se snaží respektovat samostatnost dítěte a v rámci možností mu být rádcem. Odlišné jsou i pomůcky k dětskému vzdělávání," popsala netradiční způsob vedení předškoláků v odloučeném pracovišti MŠ Štěpnická ředitelka MŠ Uherské Hradiště Ilona Močičková.
Mimo to nabízí Uherské Hradiště také jednu speciální logopedickou třídu v MŠ Jarošov a shodně s Uherským Brodem tam zájemci naleznou i ZŠ a MŠ speciální. Obě z největších měst slováckého regionu přitom předpokládají vzhledem k menšímu počtu dětí dostatečnou kapacitu ve všech školkách. V Uherském Brodě však mají rodiče nejvyšší čas hlásit své potomky k zápisu, který se tam bude konat do 28. dubna. V Uherském Hradišti je zápis naplánován od 2. května do 5. května. Nejpozději se mohou předškoláci přihlašovat do dětského klubu Klíček, kde přijímají žádosti do 30. května.