Nelehký osud politického vězně z padesátých let Štěpána Vašíčka v rámci projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, mapovali v uplynulých dnech žáci ZŠ UNESCO Uherské Hradiště. Do této celorepublikové akce se na Slovácku kromě nich zapojili také školáci z Hluku, Dolního Němčí a z Uherského Brodu.

Školy si přitom mohou vybrat ze tří nabízených dokumentů, volitelnou součástí je také pátrání po příbězích pamětníků, k němuž už v první polovině roku přistoupila ZŠ UNESCO. „My jsme si, jako příklad zvolili životní osudy člena Konfederace politických vězňů v Uherském Hradišti. Naše škola se mezi třinácti dalšími určitě neztratila," uvedl učitel dějepisu ZŠ UNESCO Petr Kočíř.

Pamětníka Františka Blahu si zvolili žáci ZŠ Hluk. Posloužil jim jako příklad seznámení se s totalitním režimem a jeho represivními prostředky. „František Blaha strávil tři roky v komunistických žalářích v Ostravě a Příbrami a byl nucen dřít v uranových dolech," upřesnila učitelka ZŠ Hluk Jitka Jančíková.

Do projektu se zapojila také ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí. „K besedování s žáky jsme pozvali Ziggyho Horvátha, protest-songového písničkáře ze Zlína. Naše škola do programu zahrnula písně Karla Kryla v podání tohoto zpěváka a také promítání dokumentu 1989: Z deníku Ivany A.," informovala Jana Stojaspalová ze ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí.

Stejný film zvolila také poslední zapojená škola ZŠ Na Výsluní Uherský Brod. „Diskuze u nás proběhne pravděpodobně až na začátku prosince. Pozvaným hostem, který bude žákům vyprávět o listopadu 1989, bude místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána," upřesnila Jitka Bartošová, který akci zajišťuje na ZŠ Na Výsluní Uherský Brod.

Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou. „Letošní desátý ročník je věnován 25. výročí sametové revoluce," upřesnil mediální koordinátor projektu Příběhy bezpráví Filip Šebek.