Šlo o třetí ročník akce s názvem Memoriál Jindry Martiše, vynikajícího horolezce, cestovatele a někdejšího československého reprezentanta, který by se 20. března dožil 60. let. Podmínkou dosažení vrcholu v tělocvičně školy sice bylo, aby každý z účastníků vyšplhal do pětimetrové výšky minimálně třicetkrát, většina z nich daný limit ale hravě překročila. Z pětice děvčat byla nejlepší šesťačka Anna Polášková. Ta vyšplhala do pětimetrové výšky 102krát. Suverénně nejlepším šplhačem se však stal deváťák Jakub Navrátil, který si na své konto připsal neuvěřitelných 147 úspěšných pokusů, čímž o 24 pokusů pokořil osobní rekord. „Bylo to náročné, puchýře, mozoly, ale pan Martiš byl mamčin první bratranec, takže u mě je to i osobní záležitost,“ zmínil Jakub Navrátil.

Oproti jiným ročníkům ale měli letos účastníci memoriálu ze ZŠ Dolní Němčí poněkud ztížené podmínky. Na zdolání Mount Everestu byli totiž sami. „Účast nám odřekly školy z Trenčína, Nivnice i ze Strání. Úkol proto ležel na bedrech našich žáků, a ti jej nakonec zvládli,“ poznamenal tělocvikář Dušan Dobeš.

Ten, kdo si na Jindřicha Martiše bude chtít přijít zavzpomínat spolu s jeho přáteli, kamarády či příbuznými, může tak učinit v neděli 18. března od 14.30 v sále kulturního domu v Dolním Němčí. Jindřichu Martišovi se staly velehory osudnými v roce 1997, kdy při jednom z výstupů zahynul v Himálaji, kde je také pohřben.