Před šestičlennou porotou se při školním klání utkala poutavou a soutěžní formou nejen ve znalosti paragrafů a zákonů čtyři pětičlenná družstva žáků druhého stupně základní školy, která si účast vybojovala ve třídních kolech projektu.

„Rubikon je postupová soutěž, která je ve Zlínském kraji složena z třídních, 42 školních, sedmi oblastních a jednoho krajského kola. Projekt vyvrcholí v červnu finálovým kolem v Senátu České republiky, kde se utkají vítězové krajských kol ze Zlínska, Plzeňska a jižní Moravy,“ uvedl Josef Vaškových, ředitel Domu dětí a mládeže (DDM) Hluk a pořadatel oblastního kola Rubikonu. Síly s protivníky v krajském kole si ze Slovácka změří vítězné týmy z oblastních klání v Bojkovicích, Hluku a Uherském Brodě.

„Cílem vzdělávacího a preventivního programu Rubikon je zamezit přístupu dětí a mládeže k sázení a sázkovým hrám, ale také posílit jejich právní povědomí,“ přiblížila záměr projektu, který má ve Zlínském kraji premiéru, Ivana Zůbková, ředitelka DDM Šikula Uherské Hradiště, která byla garantem školního klání na Velehradě.

Po dobu bezmála tří hodin byl vzduch tělocvičny školy nabitý bojovou a bouřlivou atmosférou soutěže, jejímž mottem bylo: Není ti osmnáct? Nesázej! Postarali se o ni všichni nesoutěžící žáci školy.

Školácký Rubikon byl rozdělen do pěti kol. Soutěžící plnili rozmanité úkoly, odpovídali často na zapeklité otázky a řešili situace, do nichž by se mohli jako nezletilí dostat. Protože klání bylo zaměřeno na právní vědomí dětí a mládeže, především pak na problematiku sázení, došlo i na něj. „Kupříkladu hned ve dvou z pěti kol si mohli žáci vsadit nebo nevsadit na správnou odpověď různý počet bodů,“ objasnil ředitel velehradské školy Radomír Válek.

Velkou roli hrály znalosti, dovednosti a informace. Míra rizika nebyla stejná. Na soutěžících týmech bylo, aby jej správně odhadly a zvážily. V mluveném projevu, stavbě z papírových kostek a plnění dalších úkolů, které nebyly příliš rizikové, si žáci vyzkoušeli míru rizika, aby se mu případně v praxi vyvarovali.

„Soutěž měla smysl, protože se neustále mluví o škole hrou. Při ní se toho dá hodně naučit,“ měla jasno kapitánka vítězného týmu, který postoupil do oblastního kola, deváťačka Johanka Zůbková. Zapravdu jí dal Josef Sátora, asistent senátorky Hany Doupovcové. „Žáci se mohli zábavnou formou dozvědět o tom, co správné je a co správné není. Nebylo to jenom pouhé mentorování,“ utrousil Sátora.

„I když soutěž nebyla stoprocentně zaměřená na znalosti o sázení a loteriích, přesto v ní bylo dost úkolů, otázek a odpovědí, které by měly žáky vést k poznání zákonnosti a správnému chování,“ vylíčil stručně průběh soutěže člen poroty a místostarosta Salaše Jiří Janováč. Souhlasně mu přikyvovala místostarostka Velehradu a porotkyně Anna Straková. „Žáci by si měli uvědomit, co se smí a co ne. Tím pádem začnou dodržovat to, co se smí,“ poznamenala Straková.

Přípravu i průběh soutěže kvitoval s povděkem tiskový mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Soutěž byla zaměřena na zvyšování právního vědomí dětí a mládeže, kompetence o rozhodování a sázení, jež bylo ústřední tématem, přinesla nejen soutěžícím, ale všem zúčastněným školákům hodně novým poznatků,“ nechal se slyšet Mergental.