„Sedmý ročník symbolicky obsahuj sedm akcí, které jsou zaměřeny především na děti, ale jsou zde i vrcholy intelektuální, náboženské či umělecké, kde si přijdou na své i dospělí,“ poznamenal mluvčí muzea Aleš Kapsa.

Během čtvrtku se v prostorách muzea střídali žáci druhého stupně základních škol, pro které si Úžasné divadlo fyziky připravilo science show.

„Školáci mohli zábavnou formou zjistit, jak funguje geocentrismus a heliocentrismus, věnovali jsme se barvám, jak vidí naše oko, jak bychom viděli, kdyby barvy nebyly,“ nastínil Vojtěch Hanák z Úžasného divadla fyziky.

Požár truhlárny v Uherském Brodě.
V truhlárně v Uherském Brodě shořel materiál i stroje

Děti a mládež podle něj o fyziku mají přirozený zájem. „Pokusy vždycky táhly. Otázka spíš je, jaký prostor dnes mají učitelé a školy, aby takové pokusy mohly dělat a ty děti to bavilo. Jde o to, aby zájem v dětech někdo neutlumil tím, že jim řekne, že jim fyzika určitě nepůjde,“ dodal Vojtěch Hanák.

Že je pokusy bavily, o tom svědčily zvídavé a nadšené reakce dětí. „Nejvíce se mi líbilo, jak se měnily barvy předmětů pod různým nasvícením, takže například červená byla v zeleném nasvícení černá a zelená zase oranžová,“ nechal se slyšet šesťák Šimon ze ZŠ Luhačovice.

První miminko Uherského Hradiště letošního roku přivítal starosta města. Anna Kristýna Prokopová se narodila 1. ledna 2018. V obřadní síni hradišťské radnice s ní byla její maminka Kristýna Sabová a bratr Juraj.
První miminko Uherského Hradiště přivítal první muž města

Rušno bude v souvislosti s Dny Komenského nejen v muzeu i v dalších dnech, akce končí až ve středu 28. března.

„Mezi intelektuální vrcholy bude patřit páteční přednáška profesora Flosse, který je v současnosti nejznamenitějším českým komeniologem. Náboženským vrcholem bude bohoslužba chrámu Mistra Jana Husa, uměleckým pak v sobotu v 17 hodin ve sloupovém sále muzea Divadlo Víti Marčíka. Na to se velmi těšíme, neboť divadlo jednoho herce velmi originálním způsobem interpretuje Labyrint světa,“ dodal Aleš Kapsa.