Ty nejenže lesní porosty kolem bývalé poutní cesty oživí, ale také malí létající opeřenci si v budkách odpočinou, zahnízdí v nich a za útulné příbytky se dětem odvděčí nejen zpěvem, ale také pochytají velké množství obtížného hmyzu. Dalších čtyřiačtyřicet budek pro ptáky, netopýry, veverky, hmyzovníky s výplní a úkryt pro ježka budou v průběhu měsíce dubna vyvěšeny na obecních domech a v zahradách občanů.

Čerpací stanice ve Zlíně-Loukách, kde se v sobotu ráno polil benzínem a pak zapálil dvaadvacetiletý mladík. Benzínem se polil u stojanu číslo 1.
Mladík se polil benzinem a zapálil. Prý kvůli sázce. Je v kritickém stavu

„V souladu s usnesením vlády pro poskytování darů v oblasti školství, vědy a péče o mládež podpořil projekt Podpora biodiverzity pětadvaceti tisíci korunami státní podnik Lesy České republiky," uvedl Radomír Válek, ředitel Základní školy Velehrad. Dalšími deseti tisíci korunami podpořila nákup ptačích budek nebo jejich polotovarů obec Velehrad. Koupě, výroba a vyvěšování budek je podle něj a velehradského místostarosty Pavla Zůbka nejjednodušší způsob, jak podpořit ptáky, kteří potřebují ke svému životu přirozenou dutinu ve starých stromech, jichž v kulturní krajině z důvodu hospodaření, bezpečnosti nebo ochraně majetku není mnoho.

Polotovary sýkorníků sestavily podle přiloženého návodu zručné ruce velehradských školáků. „Budky, které budou sloužit netopýrům především k přespávání, k páření i vyvádění mláďat, budou vyvěšeny na školu, obecní úřad a hasičskou zbrojnici. Čmelákovníky a další budky budou v nejbližších dnech putovat do zahrad občanů Velehradu," sdělil jeho starosta Aleš Mergental.

Areál někdejšího kriminálu v Uherském Hradišti z ptačí perspektivy. Ilustrační foto.
Muzeum totality má zabrat tři podlaží hradišťské věznice

Do jedné netopýří budky, kterou vyvěsí na základní škole, bude podle jejího ředitele Radomíra Válka nainstalována malá kamera, z níž bude pomocí bezdrátového zařízení wi-fi přenášen obraz na školní počítač. „Pokud by ale děti chtěly ptačí obyvatele budek pozorovat, nemělo by to být často a z bezprostřední blízkosti. Delší zdržování se v blízkosti budky může ptačí rodiče vyrušovat od krmení mláďat a tak jim ublížit," poznamenal Jiří Sukaný, učitel velehradské školy, který organizoval vyvěšování budek spolu s velehradským místostarostou a zástupcem vedoucího Lesní správy Buchlovice Pavlem Zůbkem.