Uherskohradišťská radnice se proto rozhodla pro neobvyklou výpomoc. Postiženým domácnostem chce totiž rozdíl kompenzovat darem ve výši zhruba šesti set korun ročně.

„Určitě tento krok od města vítám. Co se týká stočného, pro nás se reálně nic nezměnilo, proto najednou platit až o pětinu víc by mi přišlo minimálně zvláštní," sdělila devětatřicetiletá Zuzana Hoffmanová, která už osmým rokem žije ve Véskách.

Proč nečekané zdražení ve Véskách a Míkovicích nastalo, se snaží vysvětlit Lubomír Trachtulec, ředitel Slováckých vodáren a kanalizací, které mají novou kanalizaci v pronájmu a určují výši stočného.

„Dotace jasně říká, co všechno je třeba do ceny za stočné promítnout, proto jsme s ní nemohli nijak hýbat. Výpočty se navíc tvořily na základě odběru z předchozího roku, takže jsme se jejich výsledky dozvěděli až na konci roku," sdělil Lubomír Trachtulec.

Zvýšená cena zhruba 44 korun za kubík se týká všech, to znamená přibližně 500 domácností ve Véskách a Míkovicích.

Celkově z těchto oblastí putuje ročně do kanalizace na 45 tisíc kubíků, což znamená, že Uherské Hradiště bude muset ročně doplácet 300 až 350 tisíc korun. Na jednu domácnost to tím pádem dělá šest set až sedm set korun ročně.

„Považuji za nepředstavitelné, aby obyvatelé některých místních částí Hradiště platili více za stočné, než v jiných částech. Proto jsme se rozhodli, že budeme jako město kompenzovat ono navýšení a za lidi to zaplatíme," prozradil Stanislav Blaha.

Částka bude s největší pravděpodobností vyplácena od města darem. Celkově bude muset být stočné zdraženo i příštích deseti letech.

Podobné problémy přitom mají také v Bílovicích, Bojkovicích či v Kunovících, kde při budování nové kanalizace využili stejných evropských dotací, jako Uherské Hradiště. Například v Bojkovicích však žádný příspěvek obyvatelům neplánují.

„Bohužel bez dotací bychom si kanalizaci nemohli dovolit a navýšení stočného je daň za jejich čerpání. Asi pro tří stovku domácností se u nás zdraží stočné zhruba o tři až čtyři koruny. Ke stejnému kroku jako Hradiště se nicméně neuchýlíme," poznamenal starosta Bojkovic Petr Viceník.

Naopak Kunovice se vydají stejnou cestou jako Hradiště.

„U nás se jedná o necelou stovku domácností, kde by se stočné skokově zdražilo o několik korun. Těmto domácnostem nicméně chystáme kompenzaci, aby zdražení vody nepocítily," dodala starostka Kunovic Ivana Majíčková.