Za svůj vinařský život toho prožil jako málokdo. Před nedávnem však s profesionálním vinařením skončil. „Budu se věnovat rodině, zábavě a kamarádům. Ale sedmičku dobrého vína si u televize rád otevřu, nejraději rulandu šedou,“ směje se vyhlášený sklepmistr Vojtěch Náplava.

Ten prakticky celou svou vinařskou kariéru strávil ve sklepě někdejšího JZD Polešovice.

Náplava je nejenom vyhlášený vinař, ale ve svém oboru zastává hned několik významných funkcí. Je důvěrníkem pro uznávání hroznů na Uherskohradišťsku i členem České potravinářské inspekce, věnující se uznávání vína. „I když jsem ve sklepě skončil, tak do Brna na inspekci budu jezdit dál. Taky budu chodit na výstavy, jestli mě teda někdo pozve,“ přemýšlí pětašedesátiletý Náplava.

Do vinařských tajů jej v šedesátých letech v polešovickém JZD zasvětil Bohumil Kaňovský, člověk, kterému se tehdy říkalo apoštol vinic. „Byl to výborný člověk a hlavně vynikající odborník. Já jsem o něm kdysi napsal takovou brožuru,“ vzpomíná Náplava s tím, že on sám v Polešovicích začínal už v roce 1964 v tamní Šlechtitelské stanici u sklepmistra Aloise Knotka. „To vypadalo vinařské řemeslo úplně jinak než dnes. O nějakém řízeném kvašení a dalších dnešních vymoženostech nemohla být ani řeč. Vzpomínám, že Lojza Knotek nás učil tak, že si každou sobotu sedl do sklepa a já musel obejít všechny sudy a koštovat vína. On si tak ověřoval, jestli poznám vůni, chuť a všechny náležitosti,“ říká Náplava, který ve sklepě někdejšího JZD Polešovice strávil čtyřiačtyřicet let. Spolu s ním ve sklepě celou dobu pracovala i jeho manželka.

V šedesátých letech Náplava ve sklepě vyráběl jeden a půl vagonu vína, dnes ve stejném sklepě vzniká sedm vagonů. „Když jsem začínal, měli jsme třicet sudů. Většinou se vyrábělo víno pro vlastní potřebu, pro potřeby JZD,“ bilancuje Náplava, který do Polešovic přišel hned po dokončení vinařské školy ve Valticích.

Před několik týdny se Vojtěchovi Náplavovi dostalo také významného ocenění. Zabodoval na prestižní soutěži Top Víno Slovácka 2011. Jeho Cabernet Sauvignon se stal jedním z deseti šampionů.