Řemeslo zde však začalo v posledních letech upadat. Zatímco dříve se v Květné a Strání dědilo mezigeneračně, dnes aby mladého skláře pohledal. Nikdo je totiž nevychovává. „Když jsem v roce 1992 nastupoval v Uherském Brodě do učení, byli jsme poslední sklářský ročník s praxí v Květné," potvrzuje současný ředitel skláren Marek Mikláš.

Aby podnik v budoucnu předešel možnému nedostatku kvalifikovaných pracovníků, začal v minulých dnech jednat se střední uměleckoprůmyslovou školou ve Valašském Meziříčí. Jejím studentům nabízí možnost praxe. „Už tři roky se tam nevyučil ani jeden skutečný sklář, absolventi pracují mimo obor. Praxe dá studiu úplně jiný rozměr," uvědomuje si Mikláš.

Reálná spolupráce má započít za tři roky a podle střídmých představ by z každého ročníku mohla do praxe docházet pětice studentů. Vrátit sklářský étos do kraje, odkud pomalu vyprchal, by mohla i chystaná propagace oboru ve straňanské základní škole. „Naši žáci se již teď zúčastňují exkurzí, ale nebráníme se i další spolupráci," tvrdí ředitelka základní školy ve Strání Iva Stupková.

Mládež může přesvědčit ekonomicky úspěšné období, které firma momentálně prožívá. Od převzetí skláren společností Crystalite Bohemia majitele Lubora Cervy a generálního ředitele Martina Faita v roce 2011 se v Květné zvýšil počet zaměstnanců ze 140 na současných 190. Management jim pro rok 2013 slíbil růst platů o 3 až 5 procent podle profese. Firma také loni investovala dvacet milionů korun do rozvoje areálu v Květné. Vyrostla tady nová hala, vyměnila se všechna okna a tento nastolený trend by měl letos pokračovat opravami topení, fasád a dalším zvelebováním okolí.

Jako tavič v Květné pracuje Straňan Marián Kovár. Za velmi vysokých teplot zpracovává sklovinu a připravuje ji tak, aby ji na začátku ranní směny měli skláři přichystanou na 1210 stupňů Celsia a mohli z ní tvořit výrobky. „Neměnil bych. Je to zajímavá práce s živou hmotou. Ruční výroba v této době bohužel upadá v zapomnění," krčí rameny.

Jak moc bude aktuální rok pro Květnou úspěšný, o tom se do velké míry rozhodne ve druhém únorovém týdnu na největší světové výstavě skleněných výrobků v německém Frankfurtu nad Mohanem. Kdo podniká ve skle a neúčastní se tohoto veletrhu, jako by nebyl. „Je to obrovská příležitost, uzavírají se tady veškeré světové kontrakty na celý rok," je si vědom ředitel Mikláš.

Crystalite Bohemia návštěvníkům a zákazníkům v Německu nabídne zavedený standard i zbrusu nové sady. Jejich podobu prozatím tají, odhalení se musí uskutečnit až ve Frankfurtu. Vůbec poprvé ve VIP pavilonu po boku největších světových výrobců. „Nevidím jediný důvod, proč by se naše výrobky nemohly zařadit mezi světovou a veřejně známou špičku v oboru," dodává majitel firmy Lubor Cerva.