Kalich hladký – 30 korun. Konvice – 50 korun. Velká mísa – 70 korun. Takové cifry nikde jinde nenajdete. Ne tak v atriu květňanské sklárny, kde u prodejních pultů stály fronty lidí. Ti poté opouštěli bránu podniku s krabicemi v náručí. „Je to hrůza, nestíháme ani balit," utrousila žena, která rovnala požadované zboží do lepenkového boxu.

Je to už tradiční obrázek dne otevřených dveří v Květné, kterých se letos zúčastnily bezmála čtyři tisíce lidí. „Nikde jinde sklo za takto lidovou cenu neseženete. Odhaduji, že jsme dnes mohli prodat tak padesát tisíc kusů," prohlásil Marek Mikláš, ředitel nejstarší fungující sklárny na území České republiky. Provoz v květné totiž s přestávkou funguje už 218 let.

Za tu dobu se toho v technologii ruční výroby skla moc nového nevymyslelo, proto byla velkým lákadlem také prohlídka provozu. Návštěvníci si mohli v několika sálech sami zkusit výrobu, foukání, malování nebo leptání skla. „V poslední době tvoříme hodně tenkostěnného skla o milimetrové síle pro zákazníka z Rakouska. Italové zase mají rádi zlacený smalt," podotkl zaměstnanec sklárny Igor Lancůch, jenž v provozu pracuje už dvaadvacet let.

V mládí jej k tomuto řemeslu zlákal televizní seriál Synové a dcery Jakuba skláře. Rodák z Velké nad Veličkou se vyučil, nastoupil do práce v Květné a nakonec se sem i přiženil.

Na nedostatek práce si nemůže stěžovat. Fabrice se ekonomicky daří, přestože se ještě před několika lety topila ve dluzích. Na začátku roku 2011 ji ale koupil majitel Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou Lubor Cerva, čímž se Květné otevřely trhy v pětapadesáti zemích všech světadílů.

„Jsme v rozmachu. Fabrika prošla velkou rekonstrukcí včetně výměny všech oken, stavíme novou halu za deset milionů. O české sklo je ve světě obrovský zájem," dodal ředitel Marek Mikláš.

Sklárny v Květné byly dříve závodem firmy Crystalex Nový Bor, která se rozhodla provoz uzavřít a v roce 2002 vyhlásila veřejnou soutěž na prodej majetku závodu. Ve stejném roce jej koupila společnost Moravské sklárny Květná, v níž měli hlavní podíl odboráři. Sklárny obnovily výrobu a hledaly investora. V roce 2004 pak koupila většinový podíl firma Synex, loni v lednu sklárny opět změnily majitele.

Ředitel sklárny v Květné Marek Mikláš: V Japonsku mají pětidílnou soupravu

Ředitel sklárny v Květné Marek Mikláš.  Velmi dobře si od loňska ekonomicky vede sklárna v Květné, součást koncernu Crystalite Bohemia. Ručně vyrobené a dekorované sklo z moravskoslo­venského pomezí míří do celého světa. „Jsme v rozmachu," tvrdí ředitel sklárny Marek Mikláš.

Dá se vůbec vaše sklo sehnat i tady, na domácím trhu?

Ano, ale jedná se převážně o zakázky pro státní firmy nebo dárkové předměty. Mimo Českou republiku vyvážíme 99 procent produkce, z toho 60 procent do Ruska, 30 procent do arabských států jako Egypt, Irák a Írán. Zbytek jde do Ameriky, Japonska, Pobaltí a tak dále.

Jsou jednotlivé regiony ve svých požadavcích něčím specifické?

Vkus různých národů zůstává neměnný po tisíce let. V Rusku je poptávka po klasickém broušeném, zlaceném křišťálu, arabské státy požadují barevný vysoký smalt a v Japonsku uspějete jemnými barvami doprovozenými drobným leptáním. Tam mimochodem mají jedno velké specifikum. Neuznávají totiž šest skleniček do sady. Mají jich pět a k tomu každou jinak barevnou. Jiný kraj, jiný mrav.

Zvýšili jste za první polovinu roku 2012 výrobu?

Naše zaměstnanost se letos zvyšuje ze 150 na 200 lidí. Jde hlavně o pozice malířka, leptař, dělník. Za letošní pololetí odhaduji obrat na šedesát milionů korun.