Návštěvníci se mohou těšit na exkurzi spojenou s ukázkou ruční výroby skla a možností vyfouknout si skleněný produkt.

Den otevřených dveří ve Sklárně Květná 1794 je na Uherskohradišťsku už mnohaletou tradicí.

Před půl rokem padlo rozhodnutí, že podnik s bohatou historií uzavře výrobu a zaměstnanci obdrželi výpovědi.

V lednu letošního roku ale bylo rozhodnuto o záchraně společnosti a jejím většinovým majitelem se stal rodinný holding AF Group. Většina zaměstnanců se vrátila do sklárny, která na začátku února začala znovu vyrábět.

„Den otevřených dveří je důležitou a tradiční událostí nejenom pro sklárnu, ale také pro místní. Zvlášť po náročném konci loňského roku, kdy to s budoucností sklárny nevypadalo vůbec dobře, bude akce v podstatě oslavou znovuotevření. Očekáváme, že dorazí několik tisíc lidí a všechny návštěvníky rádi přivítáme,“ uvedl ředitel Sklárny Květná 1794 Marek Mikláš.

Výroba skla na vlastní kůži

Návštěvníci dne otevřených dveří si podle něj budou moci na vlastní kůži zažít, jak vypadá výroba skla, projít si celou sklárnu a získat odpovědi na otázky přímo od zkušených sklářů.

„Během odpoledne si lidé mohou zakoupit výrobky Sklárny Květná 1794. Na své si přijdou nejenom dospělí, ale také děti, pro které bude připravený doprovodný program. Na místě bude například dětská dílna, malování na sklo, skákací hrad a stánky s občerstvením,“ dodal Marek Mikláš.

Sklárna bude otevřená pro veřejnost 15. června od 8 hodin. Hlavní program, včetně exkurze do výroby, se bude konat do 14. hodiny, poté bude až do 17. hodiny k dispozici prodejna zboží. Kromě toho se v tento den na náměstí obce Strání uskuteční oslava 130. výročí vzniku místních dobrovolných hasičů s doprovodným programem, koncertem a taneční zábavou.

Sklárnu ve Květné založil v roce 1794 kníže Jan z Liechtenštejna. V polovině 19. století ji koupil Emanuel Zahn.

Továrník nechal vybudovat další pec a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením, hranováním a rytím a později i dalšími dekoračními technikami včetně malování a zlacení. Sklárna zachovala výrobu i v období první poloviny 20. století a po zestátnění byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny Květná.

V roce 1990 se stala sklárna součástí státního podniku Crystalex Nový Bor, který však v roce 2002 provoz uzavřel. Následně ho koupila společnost Moravské sklárny Květná, v níž měli hlavní podíl odboráři. Po půlroční odstávce obnovila s polovinou zaměstnanců provoz a hledala investora. V roce 2004 koupila sklárnu firma Synex a v lednu 2011 od ní Lubor Cerva, který sklárnu v Květné v roce 2013 sloučil s Crystalite Bohemia.

V říjnu 2020 se sklárna znovu osamostatnila pod hlavičkou společnosti Cerva Bohemia. V lednu 2024 sklárnu koupil rodinný holding AF Group.

V době největšího rozkvětu sklárna v Květné zaměstnávala 550 lidí. Po propuštění 53 lidí v roce 2018 měla 107 zaměstnanců. Na začátku roku 2020 jich po další redukci v továrně zůstalo 75.

V červnu 2024 jich tam pracuje 59.