Naposledy se tam měnily v den, kdy došlo k podpisu kupní smlouvy nových majitelů. Životnost šamotových pánví je zhruba půl roku, respektive sto tavících procesů. V čele 17členného týmu, jenž vlastníma rukama osm pánví v tavicí peci vyměnil, byl dlouholetý ředitel sklárny Marek Mikláš.

„Tímto tradičním způsobem už žádná sklárna v naší zemi pánve nemění. Jedná se o náročný úkol, který nekončí dnešní směnou. Pánve se musí dotemperovat na 1510 stupňů, čehož docílíme až na přelomu soboty a neděle,“ řekl ředitel sklárny Květná 1794 Marek Mikláš, jenž tam byl poprvé u výměny pánví jako 17letý v roce 1995.

Změna je oproti minulosti podle jeho slov v tom, že se přenášely pánve ze dvou pecí. „To si ale dnes, ve svých 46 letech neumím představit. Šestnáct pánví ven a šestnáct dovnitř,“ kroutí Marek Mikláš hlavou.

close Skláři v Květné vyměnili 30. srpna osm půltunových pánví v peci… info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Skláři v Květné vyměnili 30. srpna osm půltunových pánví v peci…

Hned ale dodává, že výměnu pánví dělá rád. „Kluci jsou moc šikovní. Samozřejmě to není o mně. Je to o týmu lidí, kde to musí ladit, jako při koncertu filharmonie,“ usmívá se ředitel sklárny.

Po vytažení starých šamotových pánví a následné údržbě prostoru přenesli skláři nové rozžhavené pánve z temperovací do tavící pece, kde se pak teplota začala postupně navyšovat. Náročnost úkolu dokládá fakt, že jedna pánev váží až 520 kilogramů, zhruba dalších 500 kilogramů má vozík určený pro převoz.

Před půl rokem převzal Sklárnu Květná 1794 rodinný holding AF Group zastupovaný Josefem Anovčínem se společností MHS & Partners.

Podle Anovčína je stav sklářského podniku stabilizovaný. „Nejde jen o problematiku energií a nákladech na energie. Je to i o odbytu do zahraničí, na východní trhy. Je to v podstatě o nějakém celosvětovém stavu, kdy není taková poptávka, jaká byla dřív. Řada zakázek se podařila. Vrací se k nám i bývalí zákazníci, čehož si velmi ceníme a vážíme. Máme rozjednané další velké zakázky, hlavně do zahraničí, na norský trh, do Rakouska,“ přibližuje Josef Anovčín aktuální situaci sklárny.

Mezi jednou z významných zakázek zmínil tu pro firmu Rudolf Jelínek, pro níž vyrábějí lahve do speciální edice. „Určitě bychom byli také rádi, kdyby se nám do budoucna podařilo navyšovat počet zaměstnanců, protože ta dnešní pec je v podstatě nastavená na větší počet sklářů. Nicméně samozřejmě všechno se bude odvíjet od toho, jak se nám bude na trhu dařit,“ řekl Anovčín s tím, že hodlá v areálu sklárny přebudovat Zahnovu vilu na muzeum a zpřístupnit ji veřejnosti a cestovnímu ruchu.

U příležitosti výročí 230 let od založení továrny si bude moci vyzkoušet sklářské řemeslo také veřejnost. Květná 1794 přivítá všechny zájemce na dni otevřených dveří v sobotu 14. září. Pro návštěvníky bude připravena exkurze s ukázkou ruční výroby skla a možnost vyfouknout si vlastní skleněný výrobek. Program bude připraven nejen pro dospělé, ale také pro děti. Na místě bude možné zakoupit si nejrůznější výrobky. Při příležitosti výročí bude také veřejnosti představena kolekce od nových designérů.