Před nedávnem Slovácký deník informoval o přítomnosti haldy odpadu, který se objevil u jednoho z bytových domů v Tenicích. Nepotřebný nábytek a další odpad lidé uložili v těsné blízkosti kotelny domu. „Dům spadá pod správu hradišťské nemocnice, proto jsme skládku nechali vyklidit,“ uvedl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. „Problémová místa jsou personálem ubytovny, v jejíž blízkosti se skládka nacházela, pravidelně kontrolována. Dosavadní kontroly ukazují, že se naše snaha neminula účinkem, další smetiště tam od té doby nevzniklo,“ dodal mluvčí.

Od odklizení této ohlášené skládky uplynulo jen několik týdnů, když se další podobná hromada objevila nedaleko té původní – u tamního asfaltového hřiště. Pracovníky městského odboru životního prostředí o skládce informovali redaktoři Slováckého deníku. Našli tam matraci, igelitový pytel s PET láhvemi a nedopalky od cigaret.

Skládku již pracovníci města zlikvidovali, podle vyjádření mluvčí hradišťské radnice Petry Zemčíkové však nemohou zaručit, že se situace nebude opakovat. Mluvčí ovšem dodala, že skládka v tomto místě nebývá častým jevem. „Jedná se o ojedinělou záležitost. V těchto místech jsme odpad odklízeli naposledy před několika lety,“ sdělila Zemčíková.

Stará Tenice není ale jen jedním z míst ve městě, kde černé skládky vznikají. Ročně se jich prý „vyrojí“ desítky. „Nejčastěji se vyskytují na sídlištích. Jsou to malé skládky u popelnic, které nás však trápí nejvíce. Hromadí se zde odložené objemné odpady, které patří do sběrného dvora,“ dodala Zemčíková.

Jedním z míst, kam lidé z Hradiště odpad v nedávné minulosti rádi odváželi, byl i opuštěný objekt bývalých kasáren. V současné době se ale i v tomto místě situace zlepšila. Po dokončení revitalizace objektu se zde černé skládky objevují výjimečně.

Zadržet zakladatele černých skládek je podle zástupců města prakticky nemožné. A pokud se to podaří, je pak velmi obtížné prokázat vinu. „Město vynakládá na odstranění černých skládek ročně částku zhruba 300 tisíc korun,“ informoval místostarosta slovácké metropole Květoslav Tichavský.
Výjimkou v tomto trendu zůstává případ, kdy jeden z pachatelů vinu přiznal. „Podařilo se mi v té skládce najít dokument, který nás nasměroval na potencionálního pachatele. Ten se pak k vyvezení odpadu doznal,“ zavzpomínal na několik let starý případ velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo.