Ačkoli je Rikitanův memoriál tradičním zimním závodem, museli se jeho závodníci vypořádat tentokrát spíš s jarním počasím. Své zástupce vyslaly oddíly z jedenácti měst a obcí z celého okresu Uherské Hradiště.

„Závod letos bohužel nebyl na sněhu. Zároveň ale nepršelo a dokonce po většinu času svítilo i sluníčko, takže závod nebyl úplně na blátě, i když by tomu některé maminky či tatínkové při praní závodního oblečení svých dětí možná nevěřili,” pousmál se velitel závodu Jiří Kamas, skautsky Šeďa.

Fašank 2024 v Komni. Se Skakúny i bez nich
Fašanky na Slovácku? Davy masek v ulicích a dominující tanec Pod šable

Celkem odstartovalo 136 závodníků ve dvoučlenných hlídkách. Na memoriálu skauti a skautky překonávají nástrahy tratě, která má délku od čtyř do 5,5 kilometrů, podle věkové kategorie. Často vede členitým přírodním terénem zimních Chřibů. „Letošní trať byla náročná, avšak přiměřená věku tak, aby byla výzvou a současně se dala zvládnout,” dodal Šeďa.

Zdolat museli překážky jako je lanová lávka či orientace v terénu pomocí buzoly, v různých disciplínách prokazovali své dovednosti a znalosti. Bodovala se znalost přírody, dopravních značek, signalizaci či hod na cíl. Tradičně obávanou zkouškou bývá disciplína rozdělávání ohně bez papíru v přírodních podmínkách, kdy závodníky může potrápit mokro či vítr.

Do doby před mobily

„Letos pouze jedna hlídka nedokázala rozdělat oheň, pět hlídek pak neobstálo ve výzvě orientace v terénu, což znamená diskvalifikaci v celkovém hodnocení,” přiblížil hlavní rozhodčí Vít Rosůlek, skautskou přezdívkou Čmelda.

Letos poprvé odstartovali závodníci bez mobilů a jiné chytré techniky.

„Nově jsme přidali toto pravidlo, které bylo dříve spíše nepsané. Závodníci se tak museli spolehnout výhradně sami na sebe a své dovednosti,” upřesnil novinku hlavní rozhodčí Čmelda.

Závod se tak naplno vrátil k dobám před masovým rozšířením moderních technologií.

V soupeření více než desítky oddílů z různých obcí Slovácka byl nejúspěšnější oddíl Jelenů z Uherského Hradiště. Jeho závodní hlídky zvítězily v pěti z devíti kategorií. Jeleni si odnesli pohár jak z kategorie nejmladších závodníků, tak z kategorie těch nejstarších. Dvě trofeje míří skautům z Modré a po jedné posbírali skauti z Jantaru Polešovice a skauti z Tupes.

Matice velehradská si připomenula 17 let od svého založení; 14. února 2024
Členové Matice velehradské si připomenuli 17 let od jejího založení

„Jsme hrdí, že závod proběhl ve skautském duchu, kde je fair play samozřejmostí. Těší nás pozitivní zpětná vazba, kdy děti s sebou na trať neberou mobilní telefony a jsou odkázány samy na sebe, své znalosti a dovednosti,” potěšilo velitele závodu Šeďu. Na trať během závodu dohlíželo několik desítek rozhodčích, takže bezpečnost všech byla zaručena.

Závod pořádají skauti z hradišťského střediska Psohlavci za podpory města Uherské Hradiště a Lesů ČR. Na závod ale dorazily hlídky nejen z královského města, ale i z dalších obcí na Slovácku od Modré, přes Polešovice až po Suchou Loz či Bánov.

Rikitanův memoriál je po více než tři desetiletí oslavou pohybu v zimní přírodě, poctou tradičními skautingu, ale i výzvou plnou odhodlání, znalostí, dovedností a radosti z férového soupeření. Zároveň je vzpomínkou na dlouholetého skautského vůdce Rikitana, Aloise Langera, který se nesmazatelně zapsal do dějin skautingu na Uherskohradišťsku.