„Myšlenka skautingu je pro naše město i pro naši zemi velice důležitá. Rozvíjení svobodných osobností, které se neztratí v přírodě, umí řešit nejrůznější situace co život přináší, je nesmírně důležité pro život. Že to vadilo totalitním režimům v minulosti, se dá dopátrat v samotné historii ČR. Celkem byli skauti zakázáni třikrát. Dvakrát je zakázali komunisté a jednou nacisté. To že jim skauti vadili, je důkazem toho, že přinášeli myšlenku svobody, kvůli čemuž se totalitní režimy cítily ohroženy,“ řekl Stanislav Blaha.

Upozornil také na to, že se v Uherském Hradišti věnovali skautingu také například pozdější spisovatel František Kožík anebo významný režisér Elmar Klos.

„V novodobější historii našeho města a skautingu v Uherském Hradišti evidujeme celou řadu osobností, které obdržely Cenu města. V roce 1999 to byla Ida Vaculková, v roce 2002 Ladislav Šupka, v roce 2003 Miroslav Raštica, v roce 2004 František Petlán a v roce 2005 Věra Domincová a Ruda Kubíček, v roce 2007 Karel Žalman, v roce 2011 Igor Stancl a v roce 2016 Albert Gottwald. Tito všichni prošli hradišťským skautem a podíleli se na předávání skautského žezla,“ poznamenal starosta. Poté skautům předal upomínkovou plastiku na letošní výročí.

Slavnostní otevření multifunkčního hřiště v Březové.
Školám na konci světa postavili multifunkční hřiště. Proběhl se po něm i ředitel

Skautský průvod se od radnice vydal ke kinu Hvězda, kde ve foyer středisko skautů Psohlavci v Uherském Hradišti pořádalo výstavu s názvem 100 plus jeden rok skautingu v Uherském Hradišti.

„V roce 2020 uplynulo 100 let od založení první skautské družiny v našem městě učitelem Cyrilem Řezníčkem. Opatření a omezení v době covidové epidemie nám však neumožnily vzpomenout toto výročí v ten správný čas. Více než rok jsme čekali, abychom si toto význačné výročí mohli připomenout. Výstavou si chceme připomenout osobnosti, které hradišťským skautingem prošly,“ řekl vedoucí střediska Jiří Kamas.

Uherskohradišťské skautské středisko Psohlavci má v šesti oddílech 240 dětí. Dohromady se staršími je v něm registrovaných 340 členů. Děti jsou členy oddílů Severka, Bobři, Jeleni, Kontiky, Mustangové a vodáckého oddílu Kormorán. Dospělí jsou členy tří old skautských oddílů.

„Konečně se to podařilo a konečně si můžeme oddechnout. Jsme rádi, že jsme oslavy dotáhli do konce,“ řekl Deníku Jaroslav Hrabec, jenž převzal skautské ocenění, tak jako František Petlán a Jan Zhoř.

Připomenutí historie, ale také ukázka současné činnosti a sfouknutí 100 svíček na dortu proběhlo 18. září na Jamboree kmene Řvavých. V pátek 15. října pak skauti provedou výstavou účastníky Noci na Hvězdě, kterou pořádá DDM Šikula ve spolupráci s Městskými kiny a tentokrát bude právě na téma Skauting.

Všechny nocležníky bude čekat také ochutnávka skautských aktivit, povídání Jaroslava Hrabce, kvízové otázky a zajímavé hry. Průvodci budou členové Junáka. Na akci je třeba se předem přihlásit do 11. října na DDM Šikula.