Stěžovali si policii i zastupitelům, a dokonce sepsali petici za uzavření hřiště. To loni zástupci města skutečně udělali. Skatepark ale pouze přesunuli o pár desítek metrů za budovu blízké školy. Hluk by už ale lidem podle brodského místostarosty Pavla Josefíka neměl vadit.

„Bylo to opravdu nepříjemné. Každý den nám pod okny bouchaly skateboardy nebo kola. Děcka navíc kouřily a sprostě nadávaly. Nevadí mi hřiště jako takové, ale jsem ráda, že je z původního místa nadobro pryč,“ zmínila obyvatelka ulice Na Tržišti Petra, která se však obávala zveřejnění svého příjmení.
Na problémy ve skateparku si dobře pamatuje i velitel brodských strážníků Libor Kubiš. Policisté totiž často museli napjatou situaci mezi sportovci a obyvateli ulice řešit. „V kritickém období jsme do ulice vyjížděli asi dvakrát týdně. Pokud to bylo za světla, mladíci se po domluvě vždycky zklidnili. Horší to bylo ale o víkendech večer. To jsme přestupky řešili i blokovou pokutou,“ prozradil Kubiš.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článekem.

Spory o provoz skateparku se řadu měsíců zabývali i úředníci. Největší problém představovala podle vedoucí brodského odboru školství a kultury Markéty Gajdůškové neukázněnost sportovců.

„Kluci nedodržovali provozní dobu hřiště. V noci přelézali přes plot nebo jej rozstřihávali, aby mohli jezdit. Domluva nebyla možná. Pokud by provozní dobu respektovali, lidé by možná hluk a bouchání skateboardem do překážek několik hodin denně tolerovali,“ uvažovala Gajdůšková.

Problémy se zastupitelé rozhodli loni na podzim vyřešit jednou provždy. Původní skatepark po opakovaném uzavírání a otevírání nadobro zrušili.
„Vybudovali jsme novou plochu o kus dál vedle školy. Tam jsme všechny překážky převezli a od října už je nové hřiště v provozu,“ upřesnila Gajdůšková, podle které přišla stavba plochy na více než milion tři sta tisíc korun.

Stížnosti na hluk ve skateparku by měly podle brodského místostarosty Pavla Josefíka definitivně ustat. Nové umístění hřiště podle něj lidem nemůže vadit. „Je to až v poli, úplně mimo zástavbu. Když by i tam někomu vadilo, nemohlo by být už nikde. Jedině někde v lese,“ dodal Josefík.
Ve zklidnění nepokojů věří i samotní skateboardisté. Ne všichni sportovci jsou totiž podle Martina Slavíka z Uherského Hradiště za zrušení původního hřiště odpovědní.

„V létě jsme do Brodu jezdili každý týden. Nikdy jsme ale nedělali nepřiměřený hluk, nic jsme nerozbíjeli, ani jsme nekřičeli. O to se staraly spíš menší děti. Ty ale dělají problémy i jinde. Stejně jako skatepark by se pak zavírat mohly i fotbalová nebo basketbalová hřiště,“ upozornil Slavík, který na skateboardu jezdí už sedm let.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.