„Denodenně tu musíme poklidit devět koček, stejný počet ovcí, čtyři švýcarská prasátka, oslíka Figa, čtyři kozy, slepice a pejska. Pak nás čeká třeba cídění exponátů v knížecím obydlí palácového typu nebo oprava a údržba některých předmětů z vrbového proutí,“ okomentovala život v zimě ve skanzenu jeho pokladní, průvodkyně, ale i krmička zvířat v jedné osobě Renata Hrabalová. Netajila se tím, že když někteří hosté Hotelu U skanzenu, který je v sousedství opevněného hradiska, zjistí, že se někdo ze zaměstnanců pohybuje mezi dvaceti hypotetickými rekonstrukcemi slovanského opevněného sídliště, požádají jej, zda by si mohli skanzen prohlédnout.

„Většinou jsou to lidé, kteří sem zavítají z různých končin naší vlasti, takže jim prohlídku umožníme. Průvodcovskou službu v zimním období zajišťujeme předem ohlášeným hromadným návštěvám,“ potvrdila Hrabalová. Štěstí na její přítomnost ve skanzenu měla o poslední lednové sobotě skupina seniorů z Hodonína. „Po prohlídce velehradské baziliky jsme si řekli, že se jen zvenčí nahlédneme do areálu skanzenu. Zahlédla nás paní, která nosila zvířatům vodu, a nabídla nám, že nás skanzenem provede. Domů si odvážíme moc pěkné zážitky,“ liboval si Jiří Slováček. Tradičně skanzen navštěvují školáci, senioři a turisté ze Slovácka, ze vzdálených krajů Česka i ze zahraničí. „Navzdory krizi jsme vloni nezaznamenali úbytek návštěvníků. Skanzenem jich prošlo 45 tisíc, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii opevněného sídliště,“ neskrýval radost jeho správce Lubomír Sláma.

Starosta Modré Miroslav Kovářík si zase pochvaloval zájem snoubenců o svatební obřady v kostelíku svatého Jana Křtitele, který je součástí archeoskanzenu. „V kostelíku si řekne ano společnému životu pětkrát víc novomanželských párů než ve velehradské bazilice,“ poznamenal Kovářík.

Zapravdu mu dala velehradská matrikářka Eva Hanáčková. „V našem matričním obvodu bylo vloni uzavřeno 102 sňatků. Z toho 77 obřadů bylo v kostelíku sv. Jana Křtitele na Modré, čtrnáct ve velehradské bazilice, pět sňatků bylo na radnici, stejný počet jich bylo u Konventního rybníka pod skanzenem a jeden na Hotelu Mlýn,“ nechala se slyšet Hanáčková. Ačkoliv vloni byla v moderském kostelíku svatba už v prvním lednovém týdnu, letos má zatím matrikářka první svatbu v kamenné sakrální stavbě skanzenu nahlášenu až na duben.

Čtěte také:

Život Slovanů není ve skanzenu zapomenut