Naopak, vůně třiceti druhů medů z různých koutů světa se příjemně linula replikou dřevěné halové stavby, která v časech Velkomoravanů sloužila jako Metodějova škola.

V sousedním velmožského paláci lákalo návštěvníky okoštování 56 přírodních a ochucených českých, moravských a slovenských medovin.

Jejich košt podbarvovala hudba v podání muzikantů z moderské skupiny Lončáci.

„Dvanáct stovek lidí si přišlo na své i přes velké vedro, které ve skanzenu panovalo od dopoledních 11 hodin. A kdo se akce nezúčastnil, o hodně přišel," přiznala s pousmáním Renata Hrabalová, pokladní a průvodkyně Archeoskanzenem Modrá.

Na Dnu medu a medoviny se mohli lidé těšit nejen z produktů včelích dělnic, ale akce vcucla ve skanzenu do víru dění malé naráz s velkými.

Kdo se zrovna nechtěl věnovat medu a medovině lízání, mohl si prohlédnout včelí úly vyřezané z dubového dřeva a kryté šindelovou stříškou, které v rámci řezbářského sympozia vytvořili mistři dláta z České a Slovenské republiky.

Na své si přišli i ti, kteří sní o tom, že by si někdy změřili své síly s českými oštěpaři Vítězslavem Veselým nebo Barborou Špotákovou.

A tak na ploše vedle paláce velmože trénovali a pak i soutěžili v hodu kopím o titul Modřanské žihadlo.

V kategorii dětí byl nejlepší Šimon Mergental, mezi ženami Hana Mlčouchová a mužské klání opanoval Samuel Ivančík.

Cestou kolem jarmarečních stánků potěšili lidé své oči pohledem na výrobky z včelích produktů a na pochutiny, jež jsou s medem spojeny.

„My dospělí jsme koštovali známou Hromčíkovu medovinu, ale naše kluky jsme nemohli odtrhnout od včelího medu Josefa Gabriela z Boršic," řekla s pousmáním Lidmila Vykydalová z Ostravy, kterou navíc zaujaly obrázky Anny Vičánkové ze Zlína.

Romantické nedělní odpoledne s vůní medu se nemohlo obejít bez vyhlášení výsledků koštu Král medoviny 2016. Pětinásobným Králem medoviny 2016 a zlaté medaile se stalo Vinařství Antonína Přílučíka z Jalubí.

Kromě toho se jeho dvě přírodní a ochucené medoviny staly Šampiony výstavy. Titul Král medoviny 2016 si z Modré odnesli Jozef Bojda ze Slovenska, Dalibor Hromčík z Nivnice, Josef Gabriel z Boršic a firma Kitl, s. r. o.

Zlatým hřebem sobotního medového dne byl sedmý ročník stloukání másla, kterého se zúčastnila tři tříčlenná družstva a jedno dvoučlenné. Medovými tóny je doprovázeli mladí muzikanti z Modré.

„Každý tým si nalil do konve-máselnice pět litrů té nejkvalitnější smetany, z níž měl za úkol ustloukat máslo. Při soutěži nebyla rozhodující síla soutěžících, ale správná technika stloukání," informoval hlavní rozhodčí Libor Habarta. Porotci z řad diváků dohlíželi na dodržování pravidel stloukání, hodnotili čas, váhu a kvalitu stlučeného másla. Prvenství si odneslo duo Michal Dvouletý, novinář, publicista a slovácký patriot se synem Matyášem. Po bezmála osmi kilech ustloukaného másla, které si lidé mazali na čerstvý chleba a zapíjeli podmáslím, se jen zaprášilo.

Úsměvnou tečkou za medovým dnem byla veselohra Proutník pod pantoflem v podání herců z Divadelní společnosti J. K. Tyla Buchlovice.