„Zveme všechny místní i přespolní na Silvestrovský výšlap k rozhledně na Velkém Lopeníku. Sraz účastníků v neděli 31. prosince v 10 hodin, je u parkoviště nad Zvonicí (u hájenky). Účast přislíbili cimbálová muzika Pajtáš a místní heligonkáři. Pro všechny bude v cíli připraveno drobné občerstvení,“ zve ke zteči 911 metrů vysokého Velkého Lopeníku lopenický starosta Roman Buček, jenž před třemi roky stál u zrodu této tradice.

Jen o hodinu později začíná setkání obyvatel Drslavic, Vlčnova, Hradčovic a dalších obcí na místě, kde v minulosti stával zámeček Pepčín. Bude tak tomu i letos, a to v 11 hodin. V pravé poledne si pak všichni příchozí zazpívají společně hymnu.

Již zavedenou, a hluboko do minulosti sahající tradicí, je setkávání obyvatel moravsko-slovenského pomezí, Čechů, Slezanů i příslušníků dalších národností na Velké Javořině. Přátelská střetávání se stávala záminkou k výšlapu na 970 metrů vysokou horu již od konce 19. století. Novodobější zvyk setkávání Čechů a Slováků na Javořině vznikl po rozdělení republik na počátku 90. let minulého století.

„U mohyly bratrství se setkáme jako obvykle ve 13 hodin. Akce vyvrcholí zpěvem hymen a zapálením vatry přátelství. Pěveckou oporu letos poskytne Mužský pěvecký sbor z Kunovic,“ upřesnil za hlavní organizační složku ředitel Klubu Kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach s tím, že na zahřátí se tam bude podávat i svařené víno.